Wrzesień w Instytucie Fizyki

Osobliwości Świata Fizyki

Przez cały wrzesień korytarze i aule Instytutu Fizyki tętniły życiem. Uderzał kontrast z senną atmosferą innych budynków Wydziału, pustych o tej porze roku i oczekujących dopiero na pojawienie się studentów. Ładna pogoda sprawiła, że również ławki i świeżo wyremontowany dziedziniec przed Instytutem pełne były młodzieży dyskutującej i komentującej wykłady, które odbywały się równocześnie we wszystkich aulach.

Osobliwości Świata Fizyki
Co ułatwia drzewom doprowadzanie wody do ich najwyższych części?
Zabawy ze zjawiskiem włoskowatości. Na biwaku dr Roman Wrzalik

Magnesem przyciągającym te tłumy młodzieży była kolejna edycja, odbywających się tutaj od lat, specjalnych wykładów, w czasie których młodzież szkolna ma okazję obejrzeć interesujące, a czasem wręcz widowiskowe, eksperymenty z fizyki. Sława tych wykładów sięga daleko. Pod Instytut podjeżdżały autokary z całego Śląska - wiele z nich przyjechało z Cieszyna, z Żywca, z Częstochowy, z małych miejscowości w Beskidach, pojawiały się też autokary z Krakowa, z Tarnowa i z Opola. Wśród młodzieży tłoczącej się na korytarzach można było wyczuć atmosferę niecierpliwego oczekiwania. Wielu z nich było tutaj po raz pierwszy, ale też wielu poczuło się od razu jak u siebie w domu, gdyż przyjechali z nauczycielami kolejny raz.

Osobliwości Świata Fizyki
Opowieść o tym "jak głupi Jaś wodę sitem nosił..."
podobała się nie tylko najmłodszym słuchaczom.
Fizyka na biwaku dr Krzysztof Ćwikiel

Wrześniowe wykłady wrosły już mocno w tradycję szkolnych wyjazdów. W szacowne mury Uczelni przyjeżdżają chętnie zarówno dzieci ze szkół podstawowych jak i młodzież z renomowanych liceów, przychodzą też zwykli mieszkańcy Katowic i okolicznych miast zachęceni plakatami rozwieszonymi w mieście lub informacją z internetu. Komu nie udało się pooddychać na żywo atmosferą uniwersyteckich auli ten mógł, choć częściowo obejrzeć wykłady, emitowane przez telewizję regionalną w serii programów edukacyjnych.

Osobliwości Świata Fizyki
Czy w klatce Faradaya jesteśmy bezpieczni nawet pod wysokim napięciem?
...wszyscy przeżyli :-) ... Pod napięciem, dr hab. Krzysztof Wójcik

Tematy wykładów zmieniają się co roku i są dobierane tak, aby rozszerzać i uzupełniać wiedzę wynoszoną ze szkoły. Mają też spełniać znacznie ważniejsze zadania - rozbudzać w młodych umysłach ciekawość świata, pokazać jego piękno, nauczyć czerpania przyjemności i satysfakcji z rozumienia wszystkiego, co nas otacza. Tym razem mowa była o wysokich napięciach i wyładowaniach atmosferycznych, o oddziaływaniach międzycząsteczkowych i siłach przylegania, i spójności oraz o różnych formach energii i ich przemianach. W wielu doświadczeniach uczniowie brali udział osobiście, bądź też sami byli przedmiotem doświadczeń, budząc zazdrość lub uciechę kolegów. Nie zdarzało się natomiast, żeby widownia pozostawała obojętna obserwując wykonywane eksperymenty i słuchając wykładu.

Osobliwości Świata Fizyki
Jak zachowuje się ciało pod napięciem 50 000 Voltów?!
Pod napięciem, dr Jerzy Jarosz i Arkadiusz Szymczyk

To trudna sztuka trafiać do umysłów i serc kilkunastu tysięcy młodzieży. Kryje się za nią zapał i ciężka praca kilkunastoosobowego zespołu pracowników Instytutu Fizyki, długie i żmudne przygotowania, wiele udanych i nieudanych prób, wiele pomysłów i wdrożeń nowych eksperymentów. Trudno jednak przecenić znaczenie tej pracy. Dla wielu młodych ludzi jest to pierwsze zetknięcie się z Uniwersytetem, doświadczenie pozostawiające trwały ślad w świadomości. Wielu z nich innymi oczami popatrzy na fizykę, a część słuchaczy z pewnością wróci w mury Uczelni już jako studenci.

dr Jerzy Jarosz
Zakład Dydaktyki Fizyki

Autorzy: Jerzy Jarosz, Foto: Aneta Szczygielska
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...