V BESKIDZKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

W dniach 17-18 września br. odbyła się kolejna, piąta edycja Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, której głównym organizatorem i koordynatorem była Akademia Techniczno-Humanistyczna z Bielska Białej. Tradycyjnie w realizację bogatego programu festiwalu zaangażowały się liczne instytucje naukowe, społeczne i kulturalne w tym również Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pracownicy dydaktyczni Instytutu prowadzili zajęcia z rysunku - adi. Elżbieta Kuraj "Rysunek inaczej"; z malarstwa: prof. Józef Hołard, adi Krzysztof Dadak, adi. Mirosław Cieślak - "Kolorystyczne poszukiwania-studium a interpretacja"; z fotografii mgr Jerzy Pustelnik - "Fotografia w plenerze" oraz z projektowania graficznego adi Ryszard Pielesz - "Projektowanie znaku".

Na zajęciach zatytułowanych "Fotografia w plenerze" wykonano wiele wersji "camery obscury", czyli prototypu aparatu fotograficznego. Realizacji tego projektu podjęli się miłośnicy fotografii skupieni przy Żywieckim Klubie "Śrubka". Otworek kamery był umieszczony w drzwiach budynku, w którym mieści się klub, zaś za wnętrze kamery posłużył odcinek korytarza, dzięki czemu uczestnicy tego projektu mieli okazję znaleźć się wewnątrz aparatu fotograficznego!. Należy podkreślić, iż konieczność uzyskania dokładnego zaciemnienia, wyliczenia czasu naświetlania oraz pokonanie licznych problemów technicznych wymagało sporo nakładu pracy ze strony uczestników. Cel został osiągnięty - w wyniku blisko sześciominutowego czasu naświetlania uzyskano duży obraz negatywowy, który stanie się podstawą do wykonania zdjęcia pozytywowego, które będzie zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...