Oddany do użytku w październiku 2004 r. nowy gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego to bardzo nowoczesna a jednocześnie funkcjonalna, estetyczna i nietypowa budowla. Już same dane liczbowe świadczą o ogromie tego przedsięwzięcia: powierzchnia zabudowy wynosi 4038 m2, powierzchnia użytkowa 14445 m2, a kubatura 66345 m3. Budynek zaprojektowany jest tak, by pomieścić około 600 studentów studiów dziennych i 100 pracowników naukowych.
Nowy gmach Wydziału Teologicznego UŚ |
Przy całym rozmachu, nie widać ciężkości gmachu, ogromu jego wielkich gabarytów. Wszystko zaprojektowano tak, by poszczególne elementy architektury wzajemnie się dopełniały i tworzyły harmonijną, sprzyjającą refleksji, a jednocześnie niepozbawioną funkcjonalności budowlę. Obszerne wejście do budynku, prowadzące wprost na rozległy oszklony korytarz, jednym kojarzy się z arką, innym z wejściem do groty, w której spotkali się pierwsi chrześcijanie. Przed budynkiem studenci łaknący spokoju i zacisznego miejsca do refleksji mogą spacerować po deptaku (przebudowanej ulicy Jordana), usiąść na ławeczce lub odpocząć w wewnętrznym patio.
Jak przystało na budynek, w którym kształcą się przyszli duchowni, nie mogło zabraknąć miejsca na rozmowę z Bogiem - kaplicy, równie nowoczesnej jak reszta obiektów nowego gmachu Wydziału Teologicznego. Krzyż potęguje wrażenie refleksyjności - wyrzeźbiono go z zielonkawego szkła, które rzuca stonowane refleksy na ściany oddzielające modlących się od hałaśliwego świata.
W korytarzach nowego gmachu można zobaczyć wystawę zdjęć oraz makiety z różnych etapów budowy |
Wszystkie funkcje i przestrzenie budynku przystosowane są do uczestnictwa osób niepełnosprawnych. Dodatkowym atutem jest wyposażenie budynku w system BMS*, dzięki któremu w pomieszczeniach ochrony można monitorować działanie wszystkich urządzeń zainstalowanych we wnętrzach budynku. Pomieszczenia dydaktyczne i biurowe oraz bar, kaplica, hol i korytarze posiadają klimatyzację sterowaną przez specjalne czujniki, które na podstawie ilości wydychanego dwutlenku węgla obliczają liczbę ludzi w sali i odpowiednio regulują przepływ i temperaturę powietrza.
Wewnętrzne patio |
Bardzo praktyczny jest zastosowany w salach wykładowych system sterowania oświetleniem. Bada on natężenie światła dziennego wpadającego do sali, by móc zoptymalizować natężenie sztucznego oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania zastosowane są również w auli głównej i audytorium, które połączono instalacjami multimedialnymi umożliwiającymi przeprowadzenie wykładu dla około 480 słuchaczy równolegle w obu salach. Ponadto w auli głównej zainstalowano system audio-wideo, który pozwala na oglądanie filmów w doskonałej jakości w systemie Dolby Surround. Aula może pomieścić 200 osób, posiada miejsca dla niepełnosprawnych, pomieszczenie dla tłumaczy oraz reżyserkę. Audytorium zaopatrzone jest w 180 miejsc. W budynku znajduje się także 8 sal wykładowych. Inne, równie ważne pomieszczenia to: 6 zespołów katedr (12 katedr, 6 sekretariatów, 12 sal seminaryjnych), zespół pomieszczeń dziekanatu z salą rady wydziału, pomieszczenie wydawnictwa, bar oraz garaż podziemny zaopatrzony w 144 miejsca parkingowe (w tym 10 dla osób niepełnosprawnych).
Deptak przy Wydziale Teologicznym |
Nowy gmach Wydziału Teologicznego zaskakuje architekturą, użyciem najnowszych systemów sterujących wewnątrz budynku, funkcjonalnością, a przede wszystkim umiejętnym połączeniem nowoczesności z nastrojem, jaki powinien panować w miejscu, w którym dominuje refleksja i modlitwa.
* Building Management System; tzw. inteligentne budynki. Polega na monitorowaniu, zarządzaniu i sterowaniu systemami zawiadującymi wszystkimi instalacjami funkcjonującymi w budynku, tj. na automatycznym reagowaniu na czynniki zewnętrzne, utrzymywaniu optymalnej temperatury i wilgotności wewnątrz budynku, optymalnym zużyciu energii cieplnej (dzięki systemowi recyrkulacji powietrza z odzyskiwaniem ciepła) oraz energii elektrycznej (poprzez system automatycznie sterujący oświetleniem budynku wewnątrz i na zewnątrz). System uzupełnia nowoczesna instalacja przeciwwłamaniowa oraz system kontroli dostępu z pełnym monitoringiem.