czyli słów kilka o nowo otwartym gmachu Wydziału Teologicznego UŚ

INTELIGENCJA W SŁUŻBIE TEOLOGII

Oddany do użytku w październiku 2004 r. nowy gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego to bardzo nowoczesna a jednocześnie funkcjonalna, estetyczna i nietypowa budowla. Już same dane liczbowe świadczą o ogromie tego przedsięwzięcia: powierzchnia zabudowy wynosi 4038 m2, powierzchnia użytkowa 14445 m2, a kubatura 66345 m3. Budynek zaprojektowany jest tak, by pomieścić około 600 studentów studiów dziennych i 100 pracowników naukowych.

Nowy gmach
Nowy gmach Wydziału Teologicznego UŚ

Przy całym rozmachu, nie widać ciężkości gmachu, ogromu jego wielkich gabarytów. Wszystko zaprojektowano tak, by poszczególne elementy architektury wzajemnie się dopełniały i tworzyły harmonijną, sprzyjającą refleksji, a jednocześnie niepozbawioną funkcjonalności budowlę. Obszerne wejście do budynku, prowadzące wprost na rozległy oszklony korytarz, jednym kojarzy się z arką, innym z wejściem do groty, w której spotkali się pierwsi chrześcijanie. Przed budynkiem studenci łaknący spokoju i zacisznego miejsca do refleksji mogą spacerować po deptaku (przebudowanej ulicy Jordana), usiąść na ławeczce lub odpocząć w wewnętrznym patio.

Jak przystało na budynek, w którym kształcą się przyszli duchowni, nie mogło zabraknąć miejsca na rozmowę z Bogiem - kaplicy, równie nowoczesnej jak reszta obiektów nowego gmachu Wydziału Teologicznego. Krzyż potęguje wrażenie refleksyjności - wyrzeźbiono go z zielonkawego szkła, które rzuca stonowane refleksy na ściany oddzielające modlących się od hałaśliwego świata.

wystawa zdjęć
W korytarzach nowego gmachu można zobaczyć wystawę zdjęć oraz makiety z różnych etapów budowy

Wszystkie funkcje i przestrzenie budynku przystosowane są do uczestnictwa osób niepełnosprawnych. Dodatkowym atutem jest wyposażenie budynku w system BMS*, dzięki któremu w pomieszczeniach ochrony można monitorować działanie wszystkich urządzeń zainstalowanych we wnętrzach budynku. Pomieszczenia dydaktyczne i biurowe oraz bar, kaplica, hol i korytarze posiadają klimatyzację sterowaną przez specjalne czujniki, które na podstawie ilości wydychanego dwutlenku węgla obliczają liczbę ludzi w sali i odpowiednio regulują przepływ i temperaturę powietrza.

wewnętrzne patio
Wewnętrzne patio

Bardzo praktyczny jest zastosowany w salach wykładowych system sterowania oświetleniem. Bada on natężenie światła dziennego wpadającego do sali, by móc zoptymalizować natężenie sztucznego oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania zastosowane są również w auli głównej i audytorium, które połączono instalacjami multimedialnymi umożliwiającymi przeprowadzenie wykładu dla około 480 słuchaczy równolegle w obu salach. Ponadto w auli głównej zainstalowano system audio-wideo, który pozwala na oglądanie filmów w doskonałej jakości w systemie Dolby Surround. Aula może pomieścić 200 osób, posiada miejsca dla niepełnosprawnych, pomieszczenie dla tłumaczy oraz reżyserkę. Audytorium zaopatrzone jest w 180 miejsc. W budynku znajduje się także 8 sal wykładowych. Inne, równie ważne pomieszczenia to: 6 zespołów katedr (12 katedr, 6 sekretariatów, 12 sal seminaryjnych), zespół pomieszczeń dziekanatu z salą rady wydziału, pomieszczenie wydawnictwa, bar oraz garaż podziemny zaopatrzony w 144 miejsca parkingowe (w tym 10 dla osób niepełnosprawnych).

Deptak przy Wydziale Teologicznym
Deptak przy Wydziale Teologicznym

Nowy gmach Wydziału Teologicznego zaskakuje architekturą, użyciem najnowszych systemów sterujących wewnątrz budynku, funkcjonalnością, a przede wszystkim umiejętnym połączeniem nowoczesności z nastrojem, jaki powinien panować w miejscu, w którym dominuje refleksja i modlitwa.

* Building Management System; tzw. inteligentne budynki. Polega na monitorowaniu, zarządzaniu i sterowaniu systemami zawiadującymi wszystkimi instalacjami funkcjonującymi w budynku, tj. na automatycznym reagowaniu na czynniki zewnętrzne, utrzymywaniu optymalnej temperatury i wilgotności wewnątrz budynku, optymalnym zużyciu energii cieplnej (dzięki systemowi recyrkulacji powietrza z odzyskiwaniem ciepła) oraz energii elektrycznej (poprzez system automatycznie sterujący oświetleniem budynku wewnątrz i na zewnątrz). System uzupełnia nowoczesna instalacja przeciwwłamaniowa oraz system kontroli dostępu z pełnym monitoringiem.

Autorzy: Patrycja Mrowiec, Foto: Agnieszka Sikora
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...