Studia, studia i po studiach...

Wydawać by się mogło, że to student filozofii, dla którego z górą pięć lat studiów stanowiło zadawanie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi, będzie tym, który na pytanie: co będę robić po studiach, jako jedyny z ulgą odpowie: wiem. A może nawet jako doradca, ekspert w dziedzinie radzenia innym, uczyni ze swych usług niemałe źródło dochodu. W rzeczywistości, pytając studenta filozofii: czym się zajmie jako świeżo upieczony MMM (czyt. magister - miłośnik mądrości), dobrze wiemy, że on nie wie.

Aby jednak nie utrwalać przekonania, że studia filozoficzne na zawsze utraciły swój telos oraz stereotypu, że absolwent tychże studiów nie potrafi pragmatycznie wykorzystać nabytej mądrości, przyjmijmy zaproszenie absolwentki filozofii Uniwersytetu Śląskiego – Elżbiety Więcek – na filozoficzny wieczór w galerii „Pod – nad” w Tarnowskich Górach.

Ideą cyklu wykładów na poddaszu galerii, której okna skierowane są wprost na tarnogórską agorę, stały się, zdaniem jego autorki, słowa umieszczone na świątyni Appollina w Delfach: „Poznaj samego siebie”. Tak też brzmi tytuł cyklu spotkań, na które Elżbieta Więcek zaprosiła wykładowców Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Bogdana Dembińsiego, dr hab. Jana Andrzeja Norasa, dr Bogusława Szuberta, mgr Wojciecha Marka i dr Krzysztofa Pawłowskiego.

Wykład dr hab. B. Dembińskiego p. t. „Filozofowie greccy wobec pytania o istotę człowieka”, inaugurujący rozmyślania nad samym sobą w galerii „Pod – nad”, zgromadził bardzo wielu młodych mieszkańców Tarnowskich Gór. Zasypywany pytaniami dr hab. B. Dembiński, zmuszony był obiecać uczestnikom wieczoru, że jeszcze raz odwiedzi miasto gwarków, by kontynuować dyskusję o istocie człowieka nie tylko po myśli starożytnych Greków.

Elżbieta Więcek jest rodowitą tarnogórzanką. Kierując się zasadą: myśl globalnie, działaj lokalnie, postanowiła swoje miasto uczynić gospodarzem filozoficznych wieczorów. W każdym miejscu bowiem – mówi Elżbieta - można znaleźć swoje „pod” czy swoje „nad”, by móc tam pytać, wątpić i szukać odpowiedzi.