RARE PAROLE D'AMORE

9 marca na deskach katowickiego teatru KOREZ miało miejsce przedstawienie pt. „Wyszukane słowa miłosne” w wykonaniu studentów italianistyki pod profesjonalnym okiem włoskiego reżysera Gianfranco Evangelisty. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach europejskiego projektu TEATRO-UNIVERSITA.

Sam pomysł zrodził się z inicjatywy włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, promowany w Polsce m.in. przez włoski Instytut Kultury w Krakowie, oraz Koła Italianistów działające przy uniwersytetach.

RARE PAROLE D’AMORE

Na gruncie śląskim wielką pomoc i zaangażowanie wykazały ośrodki Alliance Français i Górnośląskie Centrum Kultury. Niezastąpioną okazała się być przedsiębiorczość Teresy Capece - lektorki j. włoskiego na sosnowieckiej Filologii Włoskiej.

Jako że pierwszy, spektakl ten był wyzwaniem dla studentów italianistyki. Sztuka, daleka od monolitycznego układu, przypominała raczej mozaikę o różnorodnych treściach. Całości hołdowała atmosfera XX wieku, przesyconego motywami wojennymi (Sanvitale, Sereni, Ripellino), problemami egzystencjalnymi (Ginzburg, Palazzeschi, Svevo), oraz ucieczką w świat fantazji (Rodari). Nie mogło zabraknąć idealistycznych aspiracji młodych bohaterów, tj. Pinocchio Lorenziniego, czy Monicellego. Niewątpliwie, przedstawienie stanowiło próbę identyfikacji człowieka minionego wieku. Człowieka odartego z marzeń, który jednakże nigdy z nich nie zrezygnował a wręcz przeciwnie - za wszelką cenę usiłował być im wierny.

Między poszczególnymi partiami rozbrzmiewały słowa piosenki włoskiej, między innymi: Bocelli-Trovato (Vivere), Fabrizio De Andre (Amore che viene, amore che vai; La canzone dell’amore perduto) oraz kawałki Edith Piaf czy Whitney Huston... Całość natomiast zamknął szlagier Domenico Modugno - Volare!!!

Już wkrótce młodzi debiutanci „pofruną” za słowami piosenki w majowe tournée do Wrocławia, a potem do Poznania na festiwal międzynarodowy Teatro-Universita.

Należy wspomnieć, iż publiczność dopisała - przybyły licznie „osobistości” uniwersyteckie oraz przedstawiciele Ambasady Włoskiej w Polsce.

Młodzi aktorzy dobrze się bawili (pomimo tremy), mieli okazję do wzajemnego poznania się i zintegrowania...

A na przyszłość tylko życzyć - IN BOCCA AL LUPO!!!

Autorka (ur. 1977) jest studentką V roku filologii włoskiej UŚ.