Od redakcji

Listopadowy numer "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" zdominował Festiwal Nauki "Śląsk 2000". Z całego bogactwa festiwalowych imprez wybraliśmy dla Państwa te, które odbywały się w Katowicach, Chorzowie i Pszczynie i które organizowali pracownicy naszej Uczelni. Niewątpliwy sukces Festiwalu (m. in. ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu, "oblężenie" jakie przeżyły festiwalowe imprezy, ich różnorodność) był zasługą wielu instytucji i osób. Wymieńmy zaledwie trzy osoby, bez których Festiwal nie mógłby się odbyć, na ich ręce przekazując gratulacje dla tych wszystkich, którzy wspomogli Festiwal: na czele Komitetu Honorowego Festiwalu stanęła Profesor Elżbieta Zipper (UŚ), a Biurem Organizacyjnym kierowali mgr Arkadiusz Samojedny (Instytut Onkologii w Gliwicach) (na zdjęciu poniżej z lewej) i dr Waldemar Szendera (UŚ) (na zdjęciu poniżej z prawej).

Liczymy, że za rok będziemy mogli zrelacjonować równie udany II Festiwal Nauki.

Drugim ważnym tematem numeru jest relacja z "NIKE 2000". Przypomnę, że w ścisłym finale znalazła się książka dr Krystyny Kłosińskiej z Wydziału Filologicznego UŚ. Nie ukrywamy, że kibicowaliśmy Pani Krystynie. I właściwie Uniwersytet Śląski okazał się tegorocznym zwycięzcą konkursu. Wszak Nagrodę Literacką "Nike 2000" uzyskał doktor honoris causa naszej Uczelni Tadeusz Różewicz, który zwyciężył również w plebiscycie czytelników. W tym samym plebiscycie na drugim miejscu uplasowała się książka dr Krystyny Kłosińskiej. Gratulujemy.

Za miesiąc - w świątecznym numerze miesięcznika - zaproponujemy Państwu m. in. relację z jubileuszowej inauguracji w Filii UŚ w Cieszynie, kolejne "Forum Książki", wybór wierszy zapomnianego dzisiaj, a niewątpliwie wartego przypomnienia maturzysty z Żor Christiana Morgensterna w przekładzie Profesor Teresy Kowalskiej, artykuł o śląskich epizodach Magdaleny Samozwaniec.

foto: M. Grzegrzółka

Autorzy: Dariusz Rott, Foto: Mirosław Grzegrzółka