Zakład Arteterapii Instytutu Pedagogiki UŚ oraz Biblioteka Śląska i Fundacja "Dla Śląska" przystąpiły w roku szkolnym 2003/2004 do realizacji kolejnego projektu naukowo-artystycznego pod nazwą: Spotkania ze sztuką - koncepcja terapii artystycznej dla dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania. Dostrzegając ogromne potrzeby i zainteresowanie środowisk terapeutów-praktyków, psychologów i nauczycieli, pracownicy Zakładu Arteterapii podjęli się opracowania i wprowadzenia kolejnego projektu badawczego. Opiekę naukową i artystyczną nad całością sprawuje Kierownik Zakładu Arteterapii prof. UŚ dr hab. Mirosława Knapik, która prowadzi także wszystkie koncerty muzyczne, dbając o wysoki poziom artystyczny i poznawczy audycji muzycznych.
Senator RP dr Krystyna Doktorowicz i prof. UŚ dr hab. Mirosława Knapik |
Program ten jest przeznaczony dla uczniów z problemami rozwojowymi, zakłada realizację autorskiej koncepcji edukacyjno-terapeutycznej, opartej na twórczości artystycznej. Terapia artystyczna stanowi dodatkowy czynnik wspomagania rozwoju uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Celem zasadniczym projektu jest wspieranie rozwoju tych uczniów, którzy pod względem intelektualnym, psychoruchowym, społecznym i emocjonalnym rozwijają się z opóźnieniem. Problemy w funkcjonowaniu szkolnym tych dzieci wynikają także bezpośrednio ze specyfiki środowiska rodzinnego i wychowawczego.
Przed przystąpieniem do działań artystycznych, przeprowadzona
Prof. UŚ dr hab. Mirosława Knapik i Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. dr hab. Jan Malicki |
Zakłada się zatem cotygodniowe Spotkania ze sztuką, przebiegające wg ustalonej kolejności: pierwsza środa miesiąca - koncert w wykonaniu najlepszych orkiestr, zespołów muzycznych i solistów, w sali audytoryjnej Biblioteki Śląskiej; druga środa miesiąca - warsztat rytmiczny, prowadzony przez mgr Aleksandrę Maciejczyk, wybitnego pedagoga w dziedzinie rytmiki i muzyki; trzecia środa - warsztat muzyczny, prowadzony przez dr Wiesławę Sacher z Zakładu Arteterapii UŚ, specjalistę z wieloma osiągnięciami w dziedzinie muzykoterapii. Czwarta środa to warsztat plastyczny, prowadzony przez dr Annę Stawiarską (od wielu lat zajmuje się terapią przez sztuki plastyczne, organizatorka wielu wystaw i ekspozycji prac plastycznych osób upośledzonych i niepełnosprawnych).
Dodatkowo proponowane będą inne metody i techniki terapeutyczne,
Zespół Da Camera i klarnecista Wojciech Mrozek |
Po realizacji Spotkań ze sztuką przeprowadzone zostaną ponowne badania diagnostyczne uczniów wybranych klas. Roczny cykl oddziaływań oraz warsztaty artystyczne, realizowane przez specjalistów, pozwolą na weryfikację możliwości osiągnięcia zakładanych rezultatów i ocenę efektywności proponowanej koncepcji. Szczegółowe scenariusze zajęć, z zamieszczonymi celami i założeniami, stanowić będą także punkt odniesienia w przeprowadzanej końcowej ewaluacji całego projektu. Planowane jest zorganizowanie sympozjum naukowego oraz opublikowanie materiałów zarówno z części diagnostycznej, jak i eksperymentalnej w postaci książki: Spotkania ze sztuką - koncepcja terapii artystycznej dla dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania.
W miesiącu wrześniu uroczystego otwarcia cyklu koncertów i warsztatów artystycznych dokonali: Dyrektor Biblioteki Śląskiej Prof. dr hab. Jan Malicki, Senator RP Krystyna Doktorowicz, małżonka Wojewody Śląskiego Kinga Jarzębska oraz Kierownik Zakładu Arteterapii UŚ prof. dr hab. Mirosława Knapik. Tematem przewodnim cyklu zajęć był RYTM. Na koncercie wystąpiła znakomita orkiestra AUKSO z Tych, pod kierunkiem Marka Mosia. W repertuarze koncertu znalazły się utwory H. M. Góreckiego, F. Chopina, J. Straussa, W. Kilara i B. Brittaina.
W październiku w koncercie udział wziął zespół
Koncertowa publiczność |
Nasze Spotkania ze sztuką - są okazją do dalszego integrowania tych pedagogów i artystów, którzy dostrzegają w małym dziecku, osobie niepełnosprawnej czy upośledzonej, wrażliwego człowieka, pomimo jego niepełnych możliwości rozwojowych. Zapraszamy Państwa do udziału w koncertach odbywających się w ramach naszego projektu oraz do współpracy w innych propozycjach z dziedziny arteterapii, oferowanych przez nasz Zakład.
GRAŻYNA SZAFRANIEC
Zakład Arteterapii UŚ