Tandem Katowice

Pierwsze spotkanie uczestników programu Tandem Katowice odbyło się13 marca. Pięćdziesiąt osób z różnych krajów okupowało sporą część pubu Camelot przy ulicy Stefana Batorego, z głośników ulatywały amerykańskie standardy, barmani ze stoickim spokojem przyjmowali zamówienia w różnych językach, a samą atmosferę można porównać do tej panującej w szczęśliwej rodzinie wielodzietnej - na małej płaszczyźnie, kupa śmiechu. Jak do tego doszło?

Z tandemem spotkałam się już wcześniej, będąc uczestniczką wymian międzynarodowych na różnych europejskich uniwersytetach, więc gdy przyjechałam do Polski - stworzyłam sama kilka tandemów, które pomagają mi uczyć się języka polskiego, wiem, że ten program jest skuteczny, dlatego go propaguję - mówi Nathalie Haussner (uczestniczka programu Erasmus, inicjatorka śląskiego Tandemu). Inauguracja programu Tandem Katowice miała miejsce na imprezie integracyjnej "The great foreigners party" (19 stycznia), gdzie rozdaliśmy pierwsze ankiety. Później to już "mrówcza" praca Nathalie i Michała Dyby (przewodniczącego Komisji URSS ds. Kontaktów z Zagranicą). W tzw. międzyczasie miały miejsce różne akcje promocyjne, z których najważniejsza było spotkanie w Akademii Ekonomicznej, zorganizowane dla nowo przybyłych studentów Erasmusa, gdzie udało się "zwerbować" (dzięki olbrzymiej pomocy Edyty Lachowicz z Biura Programów i Współpracy Międzynarodowej) sporą grupę obcokrajowców. Heroizmu wspomnianym działaniom dodaje fakt, iż program Tandem jest zupełnie bezpłatny i był realizowany w oparciu o środki własne Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

Tworząc tandemy chcemy zapewnić polskim studentom

plakat
dostęp do żywego języka. Dlatego w programie Tandem Katowice biorą udział przede wszystkim studenci-obcokracjowcy, którzy uczą języka ojczystego. Staramy się nie dopuszczać do tworzenia par, w których nauczycielem jest osoba, która nie zna języka na poziomie native speaker. Będąc świadkami wielu międzynarodowych przedsięwzięć studenckich zauważyliśmy, że Polacy, mimo świetnej znajomości gramatyki i słownictwa języka obcego, mają opory przed jego stosowaniem. Wielkim zaskoczeniem jest, gdy pod koniec takich zjazdów okazuje się, że nie tylko znamy języki obce, ale często nawet lepiej od naszych zagranicznych kolegów. Szkoda, że do takich wniosków dochodzimy dopiero po kilkunastu dniach od pierwszego spotkania.

Nasz Tandem zdecydowanie różni się od tego, który na sąsiedniej stronie proponuje Szkoła Główna Handlowa, nie chcemy jednak nikogo odwodzić od wzięcia udziału w tym programie, wręcz przeciwnie, uważamy, że każda forma tandemowego doświadczenia jest niezwykle odkrywcza i rozwojowa. Program Tandem Katowice jest - przede wszystkim -preferencyjnie adresowany do studentów Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Śląskiej Akademii Medycznej. Po drugie, odbywa się w bardziej tradycyjnej formie - po wypełnieniu szczegółowych ankiet (pojawiają się nawet pytania o zainteresowania), organizujemy spotkanie potencjalnej tandemowej pary, którego przebieg wnikliwie obserwujemy. Każdy uczestnik tandemu ma prawo zmienić swojego partnera, chociaż mamy nadzieję, że nikt nie będzie czuł takiej potrzeby, jako że dużo czasu poświęcamy na wnikliwy dobór (pół żartem - pół serio nazywamy to działalnością matrymonialną). Po trzecie, Tandem Katowice jest organizowany przy dużej pomocy i wsparciu ze strony Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Planujemy, aby w przyszłości polscy uczestnicy naszego programu przechodzili kurs z nauczania języka polskiego jako języka obcego, tymczasem mogą już korzystać z konsultacji nauczycieli z SJiKP w formie indywidualnej.

Tworząc tandemy myślimy nie tylko o wzajemnej nauce języków obcych, ale przede wszystkim o stworzeniu ponadnarodowych przyjaźni, jakże potrzebnych w dobie integracji Polski z Unią Europejską. Staramy się rekrutować obcokrajowców tuż po przyjeździe do Polski, tak aby ich tandemowi partnerzy stali się przewodnikami, pomagającymi im zapoznać się nie tylko z Katowicami czy Uniwersytetem, ale także polską tradycją i kulturą. Pamiętam jak nie udało mi się odpowiedzieć na pytanie mojej tandemowej partnerki o sens Dnia Wagarowicza. Przy dużej skłonności młodych ludzi do narzekania, że w Polsce - a jeśli nie w Polsce to na pewno w Katowicach - nic się nie dzieje, to inspirujące (i zastanawiające) zderzenie z entuzjazmem obcokrajowców wobec naszego języka, regionu i kultury.

Dlatego właśnie zapraszamy chętnych do uczestniczenia (lub sponsorowania) programu Tandem Katowice. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc dla polskich studentów oraz nieograniczoną ilość miejsc dla studentów z zagranicy. Sami sponsorzy zaś, mogliby (gdyby tylko chcieli) pomóc nam w wydrukowaniu ulotek i formularzy zgłoszeniowych, na które właśnie zbieramy pieniądze. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji mailuj lub dzwoń:
tandemkatowice@op.pl
Nathalie Haussner: 606 591 860
Michał Dyba: 504 590 473

ADAM KINCEL
autor jest studentem IV roku filozofii oraz III roku pracy socjalnej

Autorzy: Adam Kincel