V Ogólnopolskie Prezentacje Edukacja 2003 odbywały się
Atrakcją stoiska Wydziału Nauk o Ziemi były nie tylko skamieniałości, ale przede wszystkim - uśmiech |
Impreza w mieście
Głównym celem projektu jest prezentacja ofert edukacyjnych państwowych i prywatnych szkół wyższych, szkół
Niż demograficzny przy stoisku Uniwersytetu Śląskiego |
Uniwersytet zaprasza
Prezentacje to największa edukacyjna impreza
Uroczystość otwarcia Prezentacji jak zwykle uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz akademickich i samorządowych |
Co chcą o nas wiedzieć
Odwiedzający pytali najczęściej o terminy egzaminów na
Wydział Teologiczny prezentuje się na żywo wcale nie gorzej niż w multimediach |
Dla poszukujących i zorientowanych
Wśród zainteresowanych podjęciem studiów na Uniwersytecie Śląskim były osoby dokładnie zorientowane w jego strukturze i ofercie kształcenia poszczególnych wydziałów, wiedzę czerpiące przede wszystkim ze strony internetowej UŚ (najnowsze specjalności, kryteria naboru), ale również osoby dopiero "poszukujące", którym "sztuczny" podział szkolnictwa wyższego na poszczególne uczelnie, wydziały i kierunki specjalnie nie przeszkadzał: Czy na Uniwersytecie jest farmacja?. Stoiska wydziałów, udekorowane pracami plastycznymi pracowników i studentów Wydziału Artystycznego w Cieszynie kusiły atrakcjami: przy Wydziale Nauk o Ziemi zobaczyć można było skamieniałości i minerały, przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska egzotyczne żywe eksponaty, przy Wydziale Radia i Telewizji popróbować swoich sił przy kamerze. Wydziały Teologiczny oraz Nauk o Ziemi przygotowały prezentacje multimedialne. Podobnych atrakcji nie brakowało również na stoiskach innych szkół: wizytujący mogli skorzystać na przykład z usług masażysty lub kosmetyczki.
Czy mniej znaczy biedniej?
Zauważyć jednak trzeba, że tegoroczna edycja imprezy, mimo dużego rozmachu organizacyjnego, cieszyła się dużo mniejszym zainteresowaniem szkół średnich. Przez trzy dni targowe "Spodek " odwiedziło około 13 tys. osób, co stanowi niemal o połowę mniej niż w latach ubiegłych. Przyczyną tego spadku zainteresowania może być efekt niżu demograficznego, obejmującego aktualne roczniki maturalne, lub też kolizja terminu Prezentacji z próbnymi maturami, przeprowadzanymi w szkołach. Prawdopodobnie duże znaczenie mają też mniejsze imprezy targowe, organizowane lokalnie przez poszczególne szkoły. Pomimo to, zarówno dla osób odwiedzających, jak i wystawiających, targi były okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, zasięgnięcia potrzebnej informacji i zbudowania tzw. pierwszego wrażenia, które może niejednokrotnie okazać się wrażeniem decydującym. Prezentacje to bowiem przede wszystkim okazja do zaprezentowania się Uniwersytetu, z całym jego bogactwem różnorodności, dostępności a jednocześnie wysokiego poziomu oferty kształcenia.
MAŁGORZATA KRASUSKA-KORZENIEC
Biuro Promocji i Karier