Język obcy w Tandemie

Słysząc słowo "tandem" zazwyczaj w głowach pojawia nam się wizja roweru - takiego do pedałowania we dwójkę. Ma to swoje oczywiste korzyści - lżej, szybciej, plus kontakt towarzyski J. Podobnie jest w tandemie językowym. Generalnie polega to na wzajemnej, bezpłatnej nauce języków obcych na zasadzie współpracy. Taka forma nauki jest popularna w wielu krajach Europy Zachodniej (Anglia, Hiszpania, Niemcy, Irlandia i wiele innych) i wspierana przez Unię Europejską. Właśnie za granicą, a dokładniej we Frankfurcie nad Odrą, w maju ubiegłego roku po raz pierwszy spotkałem się z takim "tandemem" - mój przyjaciel Grzesiek korzystał wtedy z nauki rosyjskiego w zamian za lekcje niemieckiego.

Wzajemna nauka może polegać na bezpłatnych korepetycjach (np. Tomek zna świetnie angielski, a Kasia niemiecki, więc spotykają się razem dwa razy w tygodniu aby wzajemnie się pouczyć), korzyści są obopólne - nie tylko możemy się uczyć drugiego języka za darmo, ale przygotowując lekcje dla kogoś innego - utrwalamy i doskonalimy język który już znamy. Jest tylko jeden problem: jak znaleźć Kasię lub Tomka?

Oczywiście świetną możliwością jest też nauka języka obcego od native speakera. Do Polski co roku przyjeżdża mnóstwo obcokrajowców na stypendia i praktyki. Helmut z Niemiec na pewno chciałby poznać naszą kulturę i język, ale ma problem ze znalezieniem polskich studentów zainteresowanych jego krajem. Tandem z takim zagranicznym studentem może polegać na wspólnych wycieczkach czy biesiadowaniu przy piwie, co bynajmniej nie umniejsza jego walorów edukacyjnych J Tylko jak znależć Helmuta?

Właśnie chęć rozwiazania takich problemów legła u podstaw projektu Tandem Courses, realizowanego przy wspólpracy Erasmus Student Network SGH oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów SGH. Stworzyliśmy ogólnopolską, internetową bazę danych dla osób chcących "w tandemie" uczyć się języków obcych oraz poznawać ciekawych ludzi z zagranicy. Wystarczy wejść na nasze strony: www.tc.w.pl lub www.tandemy.z.pl i znależć odpowiednią osobę. Wszystko online, bezproblemowo i trwa tylko dwie minuty.

Szczegółowe informacje:
Dział Promocji Tandem Courses
Joanna Tyra
e-mail: jt26346@sgh.waw.pl
tel.: 503 478 557