Bal Przyjaciół Uniwersytetu

Organizowany co roku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego bal charytatywny na rzecz budowy uniwersyteckiej książnicy odbył się 15 lutego - tradycyjnie już w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Bal - zaplanowany w tym roku początkowo na

Do udziału w aukcji zgłoszono 17 prac plastycznych
Do udziału w aukcji zgłoszono 17 prac plastycznych
pierwszy dzień (i noc) lutego - został w ostatniej niemal chwili przesunięty o dwa tygodnie później. W związku z tragicznym w skutkach zejściem lawiny w rejonie Czarnego Stawu w Tatrach 28 stycznia, Wojewoda Śląski Lechosław Jarzębski ogłosił 31 stycznia dniem żałoby na terenie Województwa Śląskiego, jednocześnie zwracając się z apelem o zmianę terminu organizowanych w tym okresie imprez artystycznych i rozrywkowych.

Na zorganizowanym ostatecznie 14 lutego balu bawiło

grafika
się blisko 200 osób - przedstawicieli świata biznesu, nauki i kultury, oraz środowisk samorządowych. Zabawa przy pełnej sali trwała do wczesnych godzin porannych. Oprawę artystyczną i muzyczną zapewnił zespół "SKALDOWIE".

Gwoździem programu balu była aukcja 17. prac plastycznych śląskich artystów (związanych z Instytutem Sztuki Filii UŚ w Cieszynie oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach) i dwóch książek z dedykacją Czesława Miłosza, w trakcie której udało się zebrać 22 350 złotych. Bal i aukcję poprowadził Maciej Szczawiński. Najwyższa cenę uzyskał pastel Krzysztofa Pasztuły: Fula. Jedna z poznańskich firm zdecydowała się zapłacić za nią 3 000 zł. Kwota uzyskana ze sprzedaży cegiełek wliczonych w cenę biletów wyniosła 28 950 zł, tak więc w sumie na rzecz Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego udało się zebrać 51 300 złotych.

Na wniosek Prezydenta Katowic Piotra Uszoka

Na parkiecie: prof. Zofia Ratajczak (Prorektor ds. Kształcenia ubiegłej kadencji) i Prezydent Katowic Piotr Uszok
Na parkiecie: prof. Zofia Ratajczak
(Prorektor ds. Kształcenia ubiegłej kadencji)
i Prezydent Katowic Piotr Uszok
dodatkową kwotę (100 tys. zł) z budżetu miasta postanowiła przeznaczyć na rzecz Uniwersytetu Śląskiego katowicka Rada Miejska - w tym 70 tys. jako wkład miasta w proces budowy nowej siedziby uniwersyteckiej książnicy. Całym sercem popieram realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia - dodaje w dokumentującym decyzję Rady Miejskiej piśmie Piotr Uszok.

Podziękowania należą się również władzom Województwa Śląskiego za nieodpłatne użyczenie pomieszczeń gmachu Urzędu Wojewódzkiego oraz Instytucji Kultury "Estrada Śląska", współorganizatora balu, za pomoc okazaną w jego przygotowaniu.

Skarbnik SPUŚ Mirosława Frąckowiak, Zastępca Dyrektora Administracyjnego UŚ - starała się łączyć przyjemne z pożytecznym
Skarbnik SPUŚ Mirosława Frąckowiak, Zastępca Dyrektora
Administracyjnego UŚ - starała się łączyć przyjemne
z pożytecznym
Prof. Tadeusz Sławek (Rektor UŚ w latach 1996-2002) i Piotr Uszok - czy dyskutują o zwycięskim projekcie na nową siedzibę uniwersyteckiej Biblioteki
Prof. Tadeusz Sławek (Rektor UŚ w latach 1996-2002)
i Piotr Uszok - czy dyskutują o zwycięskim
projekcie na nową siedzibę uniwersyteckiej Biblioteki
Aukcja: drzeworyt Romana Kalarusa, zatytułowany Palce, usta i nos, prezentuje Aleksy Szablicki
Aukcja: drzeworyt Romana Kalarusa, zatytułowany Palce,
usta i nos, prezentuje Aleksy Szablicki