Dzień otwartych drzwi Uniwersytetu Śląskiego

Przychodzi mi otwierać drzwi już otwarte, brzmi to może żartobliwie, ale jest to głęboko uzasadnione, gdyż drzwi naszego uniwersytetu są zawsze otwarte dla młodzieży. Jest to uczelnia, która szeroko otwiera się na was, na wasze potrzeby i zainteresowania, która czyni to nie tylko w takim dniu jak dziś, ale praktycznie codziennie przez 365 dni w roku - powiedział JM Rektor prof. dr hab. Janusz Janeczek podczas uroczystej inauguracji Dnia Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Uniwersytecka prezentacja w budynku Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytecka prezentacja w budynku Wydziału Prawa i Administracji

Impreza zorganizowana przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego pod patronatem JM Rektora odbyła się we wtorek 30 marca. Głównym celem tej inicjatywy było przedstawienie abiturientom Uniwersytetu oraz zaprezentowanie szerokiego wachlarza ofert studiowania na poszczególnych wydziałach. Maturzyści i wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z przedstawicielami poszczególnych wydziałów i jednostek, którzy opowiadali między innymi o warunkach przyjęć na studia, o istniejących kierunkach i specjalnościach, profilach i programach kształcenia. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00 w auli nowego budynku Wydziału Prawa i Administracji. Mowę powitalną wygłosił JM Rektor Janeczek, który przekonywał iż wybór kierunku studiów jest jednym z najważniejszych w życiu każdego człowieka: Stoicie przed jednym z najważniejszych wyborów w życiu, drugi taki ważny wybór to będzie zapewne wybór partnera życiowego, wybór studiów jest tak ważny ponieważ ukształtuje waszą przyszłą drogę życiową.

Po Magnificencji kolejno głos zabrali: Dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Kazimierz Zgryzek, Łukasz Adamczyk z Biura Promocji i Karier oraz Przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Aleksandra Klimek, wykład wprowadzający wygłosił Prorektor UŚ ds. Kształcenia prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz. Prorektor opowiadał zgromadzonym maturzystom o możliwościach kształcenia na Uniwersytecie, o kierunkach, wydziałach i miastach, w których znajdują się filie uczelni: Kształcimy ponad czterdzieści tysięcy studentów i studentek w pięciu miastach: w Katowicach, Sosnowcu, Cieszynie, Rybniku i Jastrzębiu Zdrój. Ponadto przybliżono słuchaczom najważniejsze informacje o systemie pomocy materialnej, o stypendiach socjalnych i naukowych oraz o możliwościach wyjazdów w ramach edukacyjnych programów międzynarodowych m.in. Sokrates/Erasmus. Przedstawiciel Biura Promocji i Karier przybliżył ofertę instytucji, w której każdy student może zapoznać się z najnowszymi ofertami pracy, możliwościami odbywania praktyk, staży, odbywania różnych kursów dokształcających i szkoleń.

Po części wykładowej, uczniowie szkół średnich, przymierzający się do podjęcia studiów na Uniwersytecie Śląskim, mieli sposobność spotkania się z reprezentującymi go studentami, nauczycielami akademickimi oraz innymi pracownikami uczelni. Prezentacje miały miejsce na terenie Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji oraz w budynku Rektoratu w Katowicach. Zaprezentowały się prawie wszystkie kierunki studiów, na stoiskach można było zaopatrzyć się w Informator dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Śląskim oraz liczne broszury i ulotki. Ponadto można było zapoznać się z ofertami licznych organizacji i stowarzyszeń działających na uczelni m.in. Akademickiego Związku Sportowego, Związku Studentów Polskich, AEGEE czy Niezależnego Związku Studentów. Przyszli studenci żywo interesowali się uczelnią i jej otoczeniem, zadawali wiele pytań związanych z egzaminami wstępnymi, potrzebną dokumentacją, atmosferą panującą na zajęciach. Co odważniejsi dopytywali się o ciekawostki z zajęć, o opinie o wykładowcach oraz oczywiście o imprezy, kluby, akademiki i ogólnie o życie studenckie.

Wśród kierunków największe zainteresowanie wzbudzały przede wszystkim politologia, socjologia, filologia angielska. Jednakże każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pasjonaci wirtualnego świata komputerów odwiedzali stoiska poświęcone informatyce i Wydziale Fizyki i Chemii. Nie brakowało zainteresowanych psychologią, germanistyką, slawistyką czy biologią. Większość uczniów miało już wybrany, ulubiony kierunek i dopytywali o najdrobniejsze szczegóły, a ci niezdecydowani mieli możliwość rozejrzeć się i zastanowić, co chcą robić w swoim życiu. Z rozmów wynikało, że maturzyści decydowali się przeważnie zdawać na więcej niż jeden kierunek, między innymi z obawy, iż mogą się nie dostać na ten wymarzony: Bardzo chciałabym studiować na Uniwersytecie Śląskim, marzy mi się psychologia, ale na pewno złoże jeszcze dokumenty na inny kierunek, tak na wszelki wypadek - mówi Kasia z LO z Katowic. Jej koleżanka Wiola dodaje: Ja za to chciałabym studiować politologię lub socjologię. Boję się bardzo egzaminów, ale mam nadzieję że gdzieś się dostanę. Niektórzy rozmówcy nie chcieli zdradzać swoich wyborów by nie zapeszać: Na razie najważniejsze jest dla mnie pomyślne zdanie matury, a później będę martwić się o studia, ale mam już swoje typy - mówi z uśmiechem Tomasz z LO z Dąbrowy Górniczej, a Krzysiek z tej samej szkoły dodaje: Zawsze interesowały mnie komputery i z tym chciałbym związać swoją przyszłość, być może złożę papiery na informatykę, ale jeszcze się waham między Uniwersytetem Śląskim, a Politechniką.

Pomysł zorganizowania Dnia Otwartych Drzwi Uniwersytetu zrodził się trzy lata temu i - jak mówi Przewodnicząca Samorządu Studenckiego Aleksandra Klimek: Pomysł został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez maturzystów, a co więcej z roku na rok zwiększa się frekwencja odwiedzających w tym dniu Uniwersytet. Mamy nadzieję, że uzyskane tu informacje pomogą w wyborze studiów i w nowym roku akademickim część odwiedzających nas uczniów przekroczy próg uczelni już jako pełnoprawni studenci.

Autorzy: Renata Żylińska, Foto: Renata Żylińska