CO MA KOBE DO KATOWIC

Niecodzienny gość odwiedził Uniwersytet Śląski 28 marca. W drodze powrotnej z międzynarodowego sympozjum naukowego w Edynburgu, na chwilę tylko zatrzymał się w Polsce prof. Makio Takeda z Graduate School of Science and Technology w Kobe w Japonii. Szanownego profesora podejmowali pracownicy Katedry Fizjologii Człowieka i Zwierząt WBiOŚ. W wydziałowej auli wygłoszony został niestandardowy, dwuczęściowy wykład. Część pierwsza dotyczyła "Insect clock mechanisms", tematu badań prof. Takedy, szefa Laboratory of Insect Sciences w Kobe. Drugą część wykładu poprowadziła mgr Jadwiga Bembenek, absolwentka WBiOŚ UŚ, a obecnie doktorantka Laboratory of Insects Sciences (!!!). Jej wypowiedź nosiła tytuł: "A Voyage of a Polish Student to Another Space & Time".

Była to jedyna okazja, żeby dowiedzieć się, jakim sposobem studentka z Katowic znalazła się w Japonii. Zainteresowanym uchylam rąbka tajemnicy: wszystko zaczęło się od pewnej konferencji naukowej w Lądku Zdroju, spotkanie dotyczyło biochemii i fizjologii owadów, a Jadwiga Bembenek właśnie obroniła swoją pracę magisterską o motylach (gatunek chroniony: Niepylak Apollo). Na konferencję pojechała przypadkowo, w zastępstwie jednego z pracowników Katedry Fizjologii Człowieka i Zwierząt. W tym samym czasie prof. Makio Takeda szukał kolejnego członka międzynarodowej grupy badawczej, którą stworzył i której przewodził w Kobe w Japonii. Traf chciał, że oboje spotkali się właśnie w Lądku Zdroju. Podczas oficjalnego konferencyjnego bankietu zaczęli ze sobą rozmawiać, zaczęło się zupełnie niezobowiązująco a skończyło zaproszeniem do Kobe. (O wszystkim, co wydarzyło się w życiu Jadwigi Bembenek po konferencji w Lądku Zdroju, proszę czytać w kolejnym numerze GU. )

Do tej pory jedyną nitkę kontaktową pomiędzy UŚ a Graduate School of Science and Technology w Kobe była właśnie Jadwiga Bembenek, dzięki marcowej wizycie prof. Makio Takedy w Katowicach, porozumienie między obu uczelniami nabrało nie tylko oficjalnego charakteru, ale prawdopodobnie rozrośnie się do rozmiarów umowy o współpracy z prawdziwego zdarzenia. Plan wizyty profesora w Polsce zakładał bowiem także spotkanie z Prorektorem ds. Nauki Współpracy i Promocji prof. J. Janeczkiem. Szanowny gość zwiedził także hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu oraz zabytki Krakowa. Bardzo był ciekaw polskiej kultury, bo tylko dzięki temu można - jak sam twierdzi - lepiej poznać ludzi, z którymi pracuje na co dzień w Japonii.