OD REDAKCJI

W majowym numerze "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" znajdą Państwo wiele interesujących tekstów. Szczególnie polecam tekst mistrza słowa - Profesora Jana Miodka, który zaprezentuje swoje rozważania na temat polszczyzny po 1989 roku. Warto zwrócić uwagę na rozmowę z Magdą Piekorz i razem z dr. Piotrem Żmigrodzkim zastanowić się nad zagadnieniem, czy w uniwersytecie powinna być izba tradycji. Z przyjemnością polecam także tekst nestora polskiego dziennikarstwa - Pana Lucjana Wolanowskiego, napisany specjalnie dla nas. To znakomita lekcja historii nie tylko dla młodych dziennikarzy.

Głęboka refleksja powinna towarzyszyć natomiast artykułowi Mariusza Kubika na temat napadu skinhedów na studentów - obcokrajowców na osiedlu akademickim w Ligocie (zob. też zdjęcie na okładce). Warto też choćby przez moment zastanowić się nad tekstem Radosława Tomalskiego. A poza tym stałe cykle i wiele różnych informacji (m. in. o nowej ofercie stypendialnej dla najlepszych, a więc dużo czytania.

Za miesiąc mała sensacja - tekst recenzji dorobku Pana Romana Polańskiego autorstwa Profesora Andrzeja Gwoździa, wykonanej z myślą o planowanym przez Uniwersytet Jagielloński nadaniu godności doktora honoris causa wybitnemu reżyserowi. Dzisiaj już wiemy, że doktorat ten nie zostanie nadany!

Za miesiąc też relacja z uroczystości nadania godności doktora honoris causa naszej uczelni Panu Profesorowi Franzowi Bydlinskiemu oraz informacje o rankingu szkół wyższych miesięcznika "Perspektywy".

I jeszcze jedno - nasza redakcja osiągnęła właśnie pełną dojrzałość dziennikarską. Już od dość dawna przychodzą do nas różne anonimy, a kilka tygodni temu... zagrożono nam nawet sądem, ponieważ zechcieliśmy, zgodnie z prawem prasowym, zwrócić się do Pani Dyrektor Biura Organizacyjnego Pewnej Bardzo Ważnej Imprezy Kulturalnej w Katowicach z prośbą o wyjaśnienia, dlaczego nie przyznała akredytacji naszej dziennikarce. Majowy felieton "W sosie własnym" pozwalamy sobie zadedykować tej osobie, dziękując jej niniejszym za uniemożliwienia nam zrelacjonowania imprezy, która odbywała się między innymi w murach naszej uczelni...

Autorzy: Dariusz Rott