11-13 marca 2005

YAPA 2005

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w dniach 16-17 marca 1974 r. pod nazwą "Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej - Łodź 1974". Nazwa "YAPA" narodziła się dopiero w trakcie przeglądu, a jej autorami byli dwaj studenci Politechniki Łódzkiej, słynni z wybitnego wręcz poczucia humoru i szalenie inteligentnych dowcipów, a znani w całym środowisku pod pseudonimami "Mayta" i "Furman" - czyli Janusz Majewski i Grzesio Furmaniak. Zainspirował ich plakat, którego motywem była grafika wyjęta z poradnika stomatologicznego.

TROCHĘ HISTORII

Mimo wielu potknięć i niedociągnięć impreza zakończyła się niewątpliwym sukcesem i uzyskała pewien rozgłos w kraju. Potem były kolejne YAPY, ściągające wykonawców i widzów z całej Polski, którzy później bardzo często spotykali się w schroniskach górskich, przy ogniskach czy też na turystycznych szlakach. Podczas tych spotkań studenci z różnych ośrodków akademickich śpiewali wspólnie znane im z YAPY piosenki. Z biegiem czasu do piosenek yapowych zaczęto zaliczać piosenki o charakterze poezji śpiewanej takich wykonawców jak Elżbieta Adamiak czy też Iwona Piastowska. YAPA stanowiła możliwość zaprezentowania się młodym twórcom szerszej publiczności.

Foto: Wiktor Zadworny

Na YAPIE oprócz Elżbiety Adamiak, Iwony Piastowskiej swoje pierwsze kroki na scenie stawiali tacy wykonawcy jak Stare Dobre Małżeństwo, Nijak, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie. Na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA występowało wielu wykonawców, którzy zdobyli popularność dopiero kilka lat po tych występach m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Wiesław Tupaczewski, Pod Strzechą, Olek Grotowski, Wołosatki, Robert Kasprzycki, EKT Gdynia i inni.

Od samego początku YAPA jest organizowana przez Studencki Klub Turystyczny "PŁazik" oraz Studenckie Radio "Żak". Od 1999 roku w organizację YAPY włączyło się także Studenckie Koło przewodników Beskidzkich w Łodzi. Tak jak w roku 1974 tak i dziś jest to nadal impreza organizowana przez studentów dla studentów.

Tak było rok temu
Tak było rok temu

YAPA 2005

W tegorocznym Przeglądzie Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2005 przewidziano następujące koncerty:

  • Koncert konkursowy - piątek, 11 marca, godz.19.00
  • Koncert konkursowy - sobota, 12 marca, godz.12.00
  • Nocny koncert gwiazd - sobota, 12 marca, godz.19.00
  • Koncert laureatów - niedziela, 13 marca, godz.13.00

MIEJSCE

Sala Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej, Łódź, al. Politechniki 11

Więcej informacji na stronie: www.yapa.art.pl

Autorzy: Foto: Wiktor Zadworny
Ten artykuł pochodzi z wydania: