Od 10 do 14 stycznia br. przebywała w Rzymie delegacja władz Uniwersytetu Śląskiego. 13 stycznia br. Jan Paweł II przyjął delegację na prywatnej audiencji w Watykanie. W spotkaniu udział wzięli: JM Rektor UŚ prof. dr hab. Janusz Janeczek, prof. dr hab. Wiesław Banyś - Prorektor ds. Nauki, Współpracy i Promocji Uniwersytetu, prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz - Prorektor ds. Kształcenia, prof. dr hab. Tadeusz Sławek - Rektor UŚ w latach 1996-2002, prof. dr hab. Jacek Jania - Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor - Dziekan Wydziału Teologicznego.
![]() |
Na spotkanie z Ojcem Świętym przedstawiciele naszej Uczelni przywieźli dary: rzeźbę Uskrzydlone autorstwa prof. Jana Hermy oraz książkę monograficzną Sztuka Górnego Śląska wydaną pod redakcją naukową prof. Ewy Chojeckiej.
Delegaci spotkali się także oraz przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami Sekretariatu Stanu i Kongregacji ds. Wiary Stolicy Apostolskiej na temat funkcjonowania Wydziału Teologicznego UŚ. Rektorzy i Dziekani mieli okazję spotkać się również z ks. kardynałem Zenonem Grocholewskim, Prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego (który był gościem Uczelni w październiku 2004 roku podczas uroczystego otwarcia nowego gmachu Wydziału Teologicznego UŚ) oraz ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej panią Hanną Suchocką.
![]() |
Poniżej zamieszczamy słowa JM Rektora UŚ skierowane do Jana Pawła II podczas wizyty w Watykanie.
Wasza Świątobliwość,
Ojcze Święty,
Ważnym powodem, dla którego prosiliśmy Waszą Świątobliwość o łaskawe przyjęcie delegacji Uniwersytetu Śląskiego była chęć osobistego podziękowania Waszej Świątobliwości za życzliwość i wsparcie udzielone nam w czasie tworzenia Wydziału Teologicznego w strukturze naszej Uczelni.
Dla Uniwersytetu Śląskiego - jednej z największych polskich uczelni, w której murach kształci się łącznie około 45 tysięcy studentów, erygowanie Wydziału Teologicznego w 2000 roku było potwierdzeniem, że mimo młodego wieku w swojej misji nawiązuje do chrześcijańskich korzeni wielowiekowego uniwersytetu europejskiego. Było też spełnieniem oczekiwań kilku pokoleń Ślązaków. Przed niespełna 60 laty ks. dr Stanisław Maśliński, ówczesny Rektor Seminarium Duchownego w Katowicach, przedstawiając racje za utworzeniem Wydziału Teologicznego w strukturze nieistniejącego jeszcze uniwersytetu wskazywał, że "nieustanne i z natury rzeczy konieczne spotkanie się myśli ludzkiej z zakresu nauk świeckich z myślą religijną dokonuje się najgłębiej a zarazem w najczystszej atmosferze w ramach i na poziomie naukowej wymiany myśli właściwej uniwersytetom". Po czterech latach istnienia Wydziału Teologicznego w naszym Uniwersytecie możemy z satysfakcją potwierdzić te słowa.
Jest pewna symbolika w tym, że Teologia wypędzona przed ponad pięćdziesięciu laty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wróciła do jego córki - Uniwersytetu Śląskiego.
Godzi się podkreślić, że społeczność akademicka Uniwersytetu Śląskiego dążąc od 1981 roku do utworzenia Wydziału Teologicznego nie kierowała się pragmatyzmem czy utylitaryzmem. W naszych działaniach pobrzmiewało echo słów Waszej Świątobliwości o konieczności nadania kształceniu i badaniom uniwersyteckim wymiaru kontemplacyjnego, opartego na humanizmie chrześcijańskim. Pamiętaliśmy też inną myśl Waszej Świątobliwości, o tym, że "rozum oświecony wiarą ma rozeznanie nadprzyrodzone".
Niech za symbol naszej wdzięczności za zaangażowanie Waszej Świątobliwości w sprawy żywotne dla Uniwersytetu i nauki posłuży rzeźba autorstwa profesora Jana Hermy, przedstawiająca człowieka uskrzydlonego, wzlatującego ku doskonałości w nadziei i wierze, o której przyjęcie łaskawie prosimy.
Prof. dr hab. Janusz Janeczek