BAL NA RZECZ BIBLIOTEKI U.Ś.

W lutym br. pisaliśmy na łamach „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” o przekazaniu uczelni działki pod budowę biblioteki uniwersyteckiej. 27 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbył się wielki bal charytatywny, z którego dochód zasili fundusz na budowę budynku biblioteki.

Na uroczystość przybyło wielu gości, wśród nich znaleźli się m.in.: wojewoda śląski Wilibald Winkler, prezydent Katowic, przedstawiciele władz innych miast Śląska i Zagłębia, rektor, dziekani i wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiciele nauki i gospodarki regionu.

bal

Bal zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego wespół z Instytucją Kultury „Estrada Śląska”. Ta druga zadbała o oprawę artystyczną imprezy i niezbędne w takich przypadkach koszty techniczne. Goście bawili się przy muzyce orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie, pod batutą Jerzego Jarosika. Wodzirejem balu był Jacenty Jędrusik – aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie. On też prowadził licytację książek wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego z autografem autora, oraz obrazu Jerzego Dudy – Gracza, zatytułowanego „Pozdrowienia z Łagowa”.

bal

Właśnie obraz śląskiego twórcy osiągnął najwyższą cenę – przedstawiciele warszawskiej firmy „ZWUT S.A. a Siemens Company” wylicytowali za niego cenę 50 tysięcy złotych. Książki Kapuścińskiego osiągały ceny kilkuset złotych za egzemplarz. Sprzedano 243 cegiełki o nominale 150 i 300 zł. Ogółem dochód z balu wyniósł nieco ponad 90 tysięcy zł.

Zaproszeni goście bawili się długo podczas tańca, chwalono również jadłospis, w którym nie zabrakło śląskich akcentów.

Obraz Jerzego Dudy-Gracza stał się jednym z przedmiotów licytacji Na balu można było licytować również książki Ryszarda Kapuścińskiego
Obraz Jerzego Dudy-Gracza stał się jednym z przedmiotów licytacji Na balu można było licytować również książki Ryszarda Kapuścińskiego

Informacje do artykułu uzyskano dzięki mgr. Mirosławie Frąckowiak – Dyrektorowi ds. Ogólnych i Studenckich UŚ.

Autorzy: MK, Foto: Mirosław Grzegrzółka