Wakacje z gazetą

Wakacyjne strony "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" niosą wspomnienia z wielu ważnych dla naszej społeczności akademickiej wydarzeń. Czerwiec jest przecież miesiącem przynajmniej z jednego powodu ważniejszym dla Uniwersytetu Śląskiego od pozostałych - obchodzimy wtedy kolejną rocznicę powołania do życia śląskiej Alma Mater. Honorowym gościem zorganizowanego na tę uroczystość koncertu w Filharmoni Śląskiej był Dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor, który przedstawił wykład zatytułowany Anonimowe chrześcijaństwo (tekst wystąpienia publikujemy w całości). Na dalszych stronach "Gazety..." znajduje się także relacja z uroczystości nadania imienia Profesora Zbigniewa Jerzego Nowaka Sali Rady Wydziału Filologicznego, która odbyła się właśnie w dniu uniwersyteckiego święta, czyli 8 czerwca. Przy tej okazji publikujemy przygotowaną na tę okoliczność laudację, którą wygłosił prof. dr hab. Marek Piechota.

Kontynuujemy również podjęty w poprzednim numerze temat budowy gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Więcej wiadomości o budżecie tego przedsięwzięcia i dniu codziennym bibliotekarzy akademickich znajdą Szanowni Czytelnicy w zapisie rozmowy z Dyrektorem uniwersyteckiej książnicy dr. Dariuszem Pawelcem. Wspominamy również odbywające się tradycyjnie z początkiem lata imprezy plenerowe: tegoroczną edycję Juwenaliów Śląskich oraz Majówkę z Uniwersytetem Śląskim, zorganizowaną tradycyjnie w gościnnych plenerach chorzowskiego kampusu uczelni. Ostatnie przed zasłużonymi wakacjami miesiące to również gorący sezon konferencyjny. O wielu naukowych spotkaniach pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego piszemy także na stronach bieżącego wydania naszego periodyku.

Na łamach ostatniego w tym roku akademickim numeru "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" żegnamy zmarłego 17 czerwca prof. zw. dr. hab. Henryka Rechowicza, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w latach 1972-1980, jednego z inicjatorów utworzenia Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach, Katowicach następnie Uniwersytetu Śląskiego.

Autorzy: Redakcja
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...