Zbigniew Święch w Filii UŚ w Cieszynie

28 kwietnia w Sali Konferencyjnej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie miał miejsce wykład, a raczej, jak sam autor - Zbigniew Święch powiedział, gawęda pt. Polskie idee i koncepcje budowania wspólnot europejskich na przestrzeni tysiąca lat. Prelegent jest pisarzem z Krakowa, członkiem światowego "The Explorers Club" czyli "Klubu Odkrywców" w Nowym Jorku, do którego został zaproszony za "odkrycia historyczne z głębi dziejów Polski i Europy". Jest "Honorowym Czytelnikiem Biblioteki Jagiellońskiej nr 1", gdyż jako pierwszy odpowiedział na apel o pomoc finansową dla sławnej "Jagiellonki" i wystosował list do studentów (byłych i obecnych), do pracowników Uniwersytetu, aby wsparli rozwój Matki bibliotek polskich.

Zbigniew Święch
Zbigniew Święch

Zbigniew Święch, autor m. in. wieloksięgu historycznego Klątwy, mikroby i uczeni, Czakramu Wawelskiego. Największej tajemnicy Wawelu, Skarbu tysiąca lat i wielu innych książek, wykłada gościnnie na wielu uczelniach wyższych, a szczególnie ceni sobie Uniwersytety Wieku Trzeciego, gdzie słuchacze po wygłoszonym wykładzie nie potrafią się rozstać z prelegentem i zadają mnóstwo pytań.

Temat gawędy wygłoszonej w Cieszynie nawiązywał do najnowszej książki pana Zbigniewa Święcha pt. Trzy tajne dokumenty. Przedstawił słuchaczom dzieje Unii zawieranych przez Polskę zaczynając od Ottona III i jego wizyty u Bolesława Chrobrego, udowadniając, że my Polacy zawieramy Unie już od ponad tysiąca lat i nasze przystąpienie do Unii Europejskiej jest kolejnym krokiem w łączeniu się państw, a nie czymś zupełnie nowym. Skomplikowane dzieje wszelkich Unii zawieranych przez Polskę i nie tylko, zostały przekazane słuchaczom w sposób jasny, przystępny i z typową dla autora dozą humoru.

Autorzy: Beata Drozd-Pszczółka, Foto: Krzysztof Pszczółka
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...