W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się gwałtowny i dynamiczny rozwój nauki, techniki i medycyny, co powoduje, że wiadomości zawarte w treściach programów nauczania technicznych przedmiotów szkolnych nie są w stanie zaspokoić oczekiwań młodego pokolenia. Młodzież szkolna, aby nie być zagubiona i wyobcowana we współczesnym świecie, szuka interesujących ją zagadnień poprzez Internet, korzysta z różnorodnych komputerowych programów edukacyjnych a także dyskutuje o nurtujących ją problemach z nauczycielami.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom młodzieży, szczególnie szkół ponadgimnazjalnych, jak również dążąc do prezentacji najnowszych osiągnięć nauki i techniki w praktycznych zastosowaniach życia codziennego, Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ organizuje w roku 2004, już po raz dziewiąty, cykl wykładów popularnonaukowych pod nazwą "Kształcenie dla Przyszłości".
Wykłady prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Merytoryczną i organizacyjną opiekę nad "Kształceniem dla Przyszłości" sprawuje pomysłodawca tego przedsięwzięcia prof. dr hab. Jan Ilczuk, kierownik Zakładu Dydaktyki Przedmiotów Technicznych. W wykładach, odbywających się na terenie szkół, uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych Zagłębia Dąbrowskiego objętych patronatem Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz tych szkół, które ściśle z wydziałem współpracują.
Tematyka wykładów IX edycji "Kształcenia dla Przyszłości" obejmuje zastosowanie różnorodnych materiałów we współczesnej technice, medycynie i w życiu codziennym, zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska, nowe procedury stosowane w badaniach struktury krystalicznej materiałów, jak również rady praktyczne dotyczące oprogramowania, unowocześniania i rozszerzania możliwości sprzętu komputerowego. Ponadto, młodzież ma również możliwość zapoznania się z konstrukcją modeli latających czy poznania problemów nurtujących współczesne społeczeństwo informacyjne. Co więcej, młodzież poznaje możliwości zastosowania osiągnięć nauk fizycznych dla zachowania kondycji zdrowotnej współczesnego człowieka.
Problematyka wykładów zwykle łączy zagadnienia z wielu dziedzin nauki i życia codziennego powodując, iż świat współczesny otaczający młodzież XXI wieku staje się dla niej bliższy i lepiej rozumiany. Wybór zagadnień prezentowanych w ramach każdej kolejnej edycji "Kształcenia dla Przyszłości" dokonywany jest na podstawie zapotrzebowań zgłaszanych przez dyrekcje szkół.
Wszystkich zainteresowanych prezentacją wykładów zachęcam do nawiązania kontaktu z Zakładem Dydaktyki Przedmiotów Technicznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, mieszczącym się przy ul. Żeromskiego 3 w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące zamówienia wykładów z IX edycji "Kształcenia dla Przyszłości" można uzyskać również pod numerem telefonu (32) 291 83 91.
Kształcenie dla przyszłości - IX edycja Tematy wykładów popularnonaukowych przybliżających problemy współczesnej nauki i techniki młodzieży szkół średnich
Wykłady można zamawiać w sekretariacie |