Oswajanie gender

W dniach 19-20 kwietnia odbyła się w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego konferencja naukowa zatytułowana: Tożsamość kobiety - tożsamość mężczyzny we współczesnym świecie, zorganizowana przez studentów uczelni: Kasię Boroń, Magdę Szewciów, Michała Królikowskiego i Grzegorza Studnickiego, doktoranta uczelni.

Plan przewidywał dwa dni wypełnione referatami i projekcjami filmów w sali konferencyjnej uczelni, a także muzyczne imprezy towarzyszące: w czeskocieszyńskim "Jazz Clubie" i siedzibie stowarzyszenia "Liberte" na ul. Mlekarny. Mimo drobnych opóźnień w stosunku do informatora (każdy z referujących chciał powiedzieć więcej niż dano mu na to czasu) cała impreza udała się znakomicie, a uczestnicy - m.in. Dorota Stasikowska-Woźniak, Pełnomocniczka Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn - bardzo chwalili sobie poziom merytoryczny i organizacyjny całości.

Wykład Sylwii Hutnik
Wykład Sylwii Hutnik

Wystąpienia dotyczyły przebogatej tematyki oscylującej wokół zagadnienia kulturowej tożsamości płci. Uczestnicy mieli okazję prześledzić przemiany zachodzące w obrębie gender na polu od kultury masowej np. reklamy po sztukę współczesną, aż do jej funkcjonowania w sferze publicznej. Również perspektywy oglądu były różnorodne, co niesamowicie wzbogaciło jakość konferencji: od osób, które referując non stop odżegnywały się od feminizmu jednocześnie feministycznie temat ujmując, poprzez przedstawicieli Amnesty International, Kampanii Przeciw Homofobii, teoretyków i praktyków tematu przewodniego po anarchofeministki z Pragi. Szeroki wachlarz pojęć obejmujący peryferia aż po centrum związane z kulturową tożsamością płci (etyka troski, queer) również wpłynęły na jakość konferencji.

Problematyka gender jest jednym z ważniejszych tematów poruszanych w kręgu kultury europejskiej i amerykańskiej. Jeden z priorytetów Unii Europejskiej to równouprawnienie płci i przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet. Tematykę gender porusza się w nielicznych wciąż ośrodkach akademickich w Polsce. Cieszyńska uczelnia organizacją konferencji wpisuje się w to dopiero budowane pole doświadczalne i przyczynia do nowego spojrzenia na kulturową tożsamość płci.

Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła również wymianę doświadczeń polskich i czeskich organizacji feministycznych, a także była wspólną inicjatywą polskiej i czeskiej strony - w ramach wydarzeń towarzyszących - udostępniającej kluby, w których odbyły się wieczorne koncerty kobiecych i kobieco-męskich projektów muzycznych. Jedna z uczestniczek konferencji przyjechała nie tylko jako referentka, ale również matka i nie ukrywała tego. Kiedy synek Sylwii Hutnik zaczął płakać, ta, mimo że właśnie stała przy mównicy, nakarmiła go piersią. Wydaje mi się, że to zdarzenie doskonale puentowało wszystko to, co chciałoby się powiedzieć o konferencji zatytułowanej Tożsamość kobiety - tożsamość mężczyzny we współczesnym świecie. Przede wszystkim to, że taki "akt" to przejaw nie zdziwaczenia i inności, ale rzecz najzupełniej naturalna. Publiczne karmienie piersią, niespotykane do tej pory w Polsce, to jedna z oznak przemian przełamująca sztuczne bariery pomiędzy tym, co dostępne kobiecie i mężczyźnie, tym, co publiczne i prywatne, wreszcie tym, co ztabuizowane i tym, co najzupełniej normalne.

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...