Święto Uniwersytetu Śląskiego

8 czerwca 2004 roku Uniwersytet Śląski obchodził 36. rocznicę swego powołania. Z okazji święta Uczelnia wspomina swoje początki i założycieli, a jednocześnie - jak co roku - świętuje jubileusz uroczystym Koncertem Akademickim w Filharmonii Śląskiej.

JM Rektor UŚ prof. dr hab. Janusz Janeczek
JM Rektor UŚ prof. dr hab. Janusz Janeczek

Aby oddać hołd i uczcić pamięć tych, którzy w sposób najbardziej bezpośredni przyczynili się do powstania Uniwersytetu Śląskiego w sobotę 5 czerwca JM Rektor UŚ prof. dr hab. Janusz Janeczek w towarzystwie Prorektorów: prof. dr. hab. Wiesława Banysia oraz prof. zw. dr. hab. Jerzego Zioło złożyli kwiaty na grobie pierwszego Rektora Uczelni prof. dr. hab. Kazimierza Popiołka. Kwiaty zostały złożone też na grobie prof. dr. hab. Sędzimira M. Klimaszewskiego, Rektora UŚ w latach 1980-1990. Również 5 czerwca odbył się uroczysty Koncert Akademicki. W Filharmonii Śląskiej w Katowicach zebrali się pracownicy Uczelni, Władze, przedstawiciele jednostek dydaktycznych i wydziałów, a także zaproszeni goście ze świata nauki, kultury, polityki i zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród gości znaleźli się m. in. ks. abp Metropolita Katowicki Damian Zimoń, Piotr Uszok - Prezydent Katowic, Jerzy Buzek - były Premier RP. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu Gościa Honorowego, którym był w tym roku ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor, mówiący o Anonimowym chrześcijaństwie, a następnie wysłuchali koncertu w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Orkiestra wykonała utwory: Concerto grosso, op. 5 nr 12 Follia F. Geminianiego, Adagio g-moll na smyczki i organy (oprac. R. Giazotto) i Koncert d-moll na obój, smyczki i b.c., op. 9 nr 2 T. Albinoniego, Orawę W. Kilara oraz na bis: IV część Passacaglia z III suity Dawne tańce i arie na lutnię Ottorino Respighiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Okazją do wymiany myśli i wrażeń po koncercie było odbywające się w foyer Filharmonii spotkanie towarzyskie.

www.us.edu.pl

Koncert Akademicki

Koncert Akademicki

Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Śląskiej Orkiestry <br>Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela
Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela

Spotkanie w foyer Filharmonii Śląskiej
Spotkanie w foyer Filharmonii Śląskiej

Autorzy: Foto: Małgorzata Krasuska-Korzeniec
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...