Juwenalia Śląskie 2004

W połowie maja rozpoczęły się tradycyjne Juwenalia Śląskie. Uroczystość otwarcia imprezy miała miejsce w poniedziałek 10 maja, kiedy to odbył się przemarsz studentów głównymi ulicami miasta. Pochód wystartował spod Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego i przeszedł do Akademii Ekonomicznej, gdzie odbył się pojedynek Rektorów. Po uroczystym przekazaniu klucza do Bram Miasta przez prezydenta miasta - Piotra Uszka, studenci rozpoczęli swoje rządy w mieście.

Juwenalia

Tegoroczna oferta Juwenaliów była wyjątkowo bogata. Organizatorzy zafundowali żakam sporo dobrej zabawy. Odbyło się wiele imprez kulturalnych i sportowych, jednak największe zainteresowanie studentów wzbudziły koncerty. Jak zwykle najwięcej atrakcji czekało na studentów na osiedlu akademickim w Katowicach Ligocie.

W czwartek 13 maja imprezę rozpoczęły występy zespołów amatorskich (laureatów festiwali studenckich): Nothing, Pneuma T. Cube oraz Zabawka. Wielu studentów przyciągnął występ zespołu: Jeden Osiem L. Później publiczności zaprezentowała się kapela Pidżama Porno. Jednak największą gwiazdą wieczoru okazał się zespół Myslovitz. Kapela ta istnieje od 1995 roku, a każda kolejna płyta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Być może dlatego, że zespół nie ulega modom i od lat jest wierny swojemu stylowi. A jeżeli dodać do tego jeszcze charakterystyczny wokal Artura Rojka i nasączone psychodelią granie kapeli - nie dziwi już fakt, że koncerty Myslowitz przyciągają tłumy spragnione utworów: "Myszy i ludzie", "Kraków" czy też nieśmiertelnej "Peggy Brown".

Dzień później 14 maja (piątek) Śląskie Juwenalia osiągnęły swój finał. Na początek, o 16.00 na scenę wkroczyły zespoły amatorskie: Revelacja, Narazie, Transfuzjon oraz Kaiser Walter. Następnie wystąpił zespół Akurat. W kolejnej części koncertu scenę opanował zespół Carantouhill - polska kapela grająca muzykę celtycką. Natomiast gwiazdą wieczoru była formacja Raz, Dwa, Trzy. Ostatnią częścią imprezy była zabawa przy muzyce z płyt.

Autorka jest studentką IV roku geografii na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ

Autorzy: Monika Zawadzka, Foto: Agnieszka Łuczakowska
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...