sprawozdanie z ogólnopolskiej konferencji, zorganizowanej w dniach 27-28 maja w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie
W związku z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej powstaje wiele pytań, problemów i wyzwań, które powodują konieczność wprowadzenia niezliczonych zmian we wszystkich sferach naszego funkcjonowania. Aby sprostać tym wyzwaniom i skutecznie konkurować na międzynarodowym rynku należy stale poszukiwać nowych instrumentów zarządzania.
Dyrektor Szkoły Zarządzania UŚ prof. dr hab. Barbara Kożusznik |
Zastanawiając się gdzie szukać dla nich źródeł inspiracji dochodzimy do wniosku, że najczęściej instrumenty zarządzania dotyczą LUDZI: ludzkiego intelektu, ludzkich kompetencji, motywacji, zdolności do pracy w zespole itp. Tak więc to właśnie ludzie stanowią najważniejszy atut polskich firm, a sposób zarządzania ludzkim kapitałem wydaje się posiadać decydujące znaczenie w dobie integracji europejskiej.
Prorektor ds. Nauki, Współpracy i Promocji Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Wiesław Banyś |
Organizowana po raz kolejny przez Szkołę Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie konferencja naukowa poświęcona była prezentacji najnowszych doniesień na temat problemów zarządzania ludźmi. Program konferencji obejmował tradycyjnie trzy bloki tematyczne:
Udało się stworzyć forum dla prezentacji różnych punktów widzenia, próbując odnieść się zarówno do tych koncepcji, które spostrzegają zarządzanie ludźmi jako swojego rodzaju rzemiosło, jak i do tych, które opowiadają się za tym, że zarządzanie ludźmi jest szczególną sztuką. Szkoła Zarządzania w Chorzowie gościła wiele znakomitych osobistości zarówno ze świata nauki, jak i praktyki gospodarczej. Mogliśmy wysłuchać interesujących, bardzo zróżnicowanych tematycznie referatów. Nowe doniesienia na temat profili kultury organizacji w kontekście wyzwań XXI wieku przedstawiła Pani prof. dr hab. L. Zbiegień-Maciąg z AGH w Krakowie. O nowym spojrzeniu na pracę socjalną mówiła Pani prof. dr hab. K. Wódz z Uniwersytetu Śląskiego. Jak kształtuje się myślenie menedżerów w epoce globalizacji przekonywał zebranych Pan prof. dr hab. Cz. Nosal z Politechniki Wrocławskiej. Miejsca zarządzania w świecie narastających zagrożeń poszukiwała Pani prof. dr hab. Z. Ratajczak z Uniwersytetu Śląskiego. pani prof. dr hab. G. Bartkowiak z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na dynamikę procesów postrzegania strategii personalnej przez kadrę pracowniczą i kierowników, a Pan prof. dr hab. S. Witkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego czynił rozważania na temat współczesnego spojrzenia na Assessment Center, poddając w wątpliwość, czy aby metoda ta nie stanowi kolejnego rozczarowania. Z taktykami wpływu i jego osłabiania u menedżerów zaznajamiała uczestników konferencji Pani prof. dr hab. B. Kożusznik - Dyrektor Szkoły Zarządzania. Interesujące spojrzenie na kompetencje ludzkie przedstawił Pan dr M. Adamiec, a o problemie bezpieczeństwa zatrudnienia w kontekście outsourcingu referat wygłosił Pan dr J. Foltys - obaj z Uniwersytetu Śląskiego.
Wśród zaproszonych do wzięcia udziału w konferencji znalazł się m.in. Prezydent Chorzowa Marek Kopel |
Warto nadmienić, iż podczas konferencji zaszczycili nas swoją obecnością także goście zagraniczni. Z Uniwersytetu Matej Bel w Banskiej Bystrzycy na Słowacji gościły Panie: Dziekan Wydziału Zarządzania prof. ing. Milota Vetrakowa, ing. Maria Sekova oraz Jana Janickowa. Z Wielkiej Brytanii przybyła Amanda Bowman oraz Janet Bohdanowicz - przedstawicielki patrona konferencji - International Business Leaders Forum w Londynie.
Bardzo ciekawe referaty wygłosiły także Panie w praktyce borykające się z trudnymi problemami współczesnego rynku pracy: Pracodawca roku 2003 - dyr. dep. ZZL PSE S.A. w Warszawie - Pani E.M. Komorowska; Pani U. Kołtko - Kierownik Działu Personalnego "Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris" w Piasecznie; Pani Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn - D. Stasikowska-Woźniak oraz Pani M. Janus-Gumulak z Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich.
Różnorodność tematyki poszczególnych wystąpień wskazuje na to jak szeroko może być postrzegana trudna tematyka dotycząca zarządzania zasobami ludzkimi. Zwrócono uwagę na wiele dylematów, które wiążą się z efektywną realizacją funkcji personalnej. Dopełnieniem licznych wystąpień była sesja posterowa, podczas której zaprezentowano szereg ciekawych koncepcji związanych z problematyką poruszaną w trakcie konferencji. Różnorodność tematyki oraz znakomitych gości to nie jedna cecha omawianej konferencji. Równie dużą różnorodnością charakteryzowali się uczestnicy konferencji - reprezentanci urzędów miast, urzędów skarbowych, uczelni wyższych, domów pomocy społecznej, urzędów pracy, różnego typu przedsiębiorstw oraz fundacji. Dużą grupę stanowili absolwenci studiów podyplomowych: zarządzanie zasobami ludzkimi, organizowanych przez Szkołę Zarządzania oraz aktualni studenci Szkoły. Łączna liczba zebranych to około sto osób.
Warto także nadmienić o dużym zainteresowaniu, jakim cieszyła się konferencja wśród przedstawicieli lokalnych oraz ogólnopolskich mediów. Przybyli do nas dziennikarze z Dziennika Zachodniego, Gazety Wyborczej oraz TV Katowice, która umożliwiła rozpowszechnienie przesłania konferencji na antenie Aktualności. Ogłoszenie prasowe dotyczące konferencji zamieścił także na swoich łamach miesięcznik: "Personel i Zarządzanie".
Reasumując należy uznać konferencję: Dylematy zarządzania kapitałem ludzkim wobec wejścia Polski do Unii Europejskiej za bardzo udane przedsięwzięcie.
dr ANNA WZIĄTEK-STAŚKO
sekretarz naukowy konferencji