Śląscy uczeni

Cofnijmy się w przeszłość, aż do początku 1968 roku. Roku pamiętnego, ważnego, historycznego; roku wielkich doświadczeń całej społeczności akademickiej, ale też gwałtownie weryfikowanych marzeń, oczekiwań, wreszcie - zwyczajnych ludzkich biografii. - tymi słowy wprowadza do lektury książki Śląscy uczeni, wydanej właśnie nakładem Biblioteki Śląskiej w Katowicach, jej Dyrektor prof. dr hab. Jan Malicki, zarazem Kierownik Zakładu Historii Literatury Średniowiecza i Renesansu Wydziału Filologicznego UŚ.

W pierwszym z zamierzonego cyklu tomie pomieszczone zostały teksty przybliżające czytelnikom osobowości i dzieło prof. prof. Józefa Pietera, Jana Zaremby, Zbigniewa Jerzego Nowaka, Mieczysławy Mitery-Dobrowolskiej, Stanisława Zabierowskiego, Aliny Kowalskiej oraz Józefa Mayera. Publikowane materiały stanowią pokłosie sesji naukowej, która odbyła się w murach Biblioteki Śląskiej 25 kwietnia 2003 roku. Przedsięwzięciu patronuje także Górnośląskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Walentego Roździeńskiego w Katowicach.

Śląscy Uczeni
Autorzy: Redakcja
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...