Finał VIII Konkursu Wiedzy Technicznej

Pierwsza odsłona tegorocznej edycji Konkursu odbyła w dniu 17 marca 2004 roku. Właśnie wtedy 141. uczestników, w przeważającej liczbie przedstawicieli brzydszej części naszego społeczeństwa - płeć piękna była reprezentowana tylko przez 6 pań, przybyło do najstarszego budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu przy ulicy Żeromskiego 3. W dwóch salach wykładowych naszego Wydziału zasiedli ci uczniowie, którzy po szczęśliwym przebrnięciu przez eliminacje szkolne, mogli reprezentować swoje szkoły w walce o zwycięstwo w VIII edycji Konkursu Wiedzy Technicznej. Uczestnicy finału musieli zmierzyć się z, jak się później okazało, jeszcze trudniejszym niż w roku ubiegłym testem z zakresu fizyki, matematyki, informatyki i przedmiotów ogólnotechnicznych. Warto było się jednak postarać, bowiem zwycięstwo dawało szansę na zdobycie nie tylko cennej nagrody, ale przede wszystkim promesy uprawniającej do otrzymania indeksu studenta I roku Informatyki - dla 2. pierwszych osób a dla kolejnej piątki, indeksu studenta kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna. I to jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych!

Młodzież przybyła na konkursowe zmagania wywodziła się aż z 36. szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego. Najliczniej stawili się uczniowie sosnowieckich szkół ogólnokształcących i zawodowych - aż 12. szkół miało w konkursie swoich reprezentantów. Oprócz nich, tradycyjnie, jak co roku, już po raz ósmy, gościliśmy uczniów z Będzina, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi, a po raz drugi w konkursowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie z II LO w Jaworznie. Dobra sława naszych zawodów dotarła do wielu miast ościennych i dlatego w tegorocznej edycji konkursu byli również uczniowie z Bytomia, Gliwic, Katowic, Mikołowa, Myszkowa, Poręby, Tychów, Kłobucka, a nawet z Częstochowy.

O tym, że młodzież chętnie uczestniczy w naszej imprezie niech świadczy fakt, iż aż 16. uczestników VII edycji konkursu z roku ubiegłego i tym razem stanęło do walki o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody. Wśród tej szesnastki byli laureaci I, III i VIII miejsca, którzy ponownie chcieli przeżyć przygodę z wszechogarniającą nas techniką. Jak poinformowali nas nauczyciele - przedstawiciele Szkolnych Komisji Konkursowych w tegorocznych szkolnych eliminacjach uczestniczyło około 1500. uczniów, a zwycięzcy tych eliminacji - po cztery osoby z każdej szkoły - uzyskali prawo reprezentowania swych szkół w uczelnianym, drugim etapie konkursu.

Po raz ósmy organizując naszą imprezę mieliśmy w pamięci słowa Bolesława Prusa, który już wiele lat temu uważał, że "nauki przyrodnicze i techniczne winny być jak najbardziej upowszechniane w społeczeństwie". Sądzimy, iż idea naszego konkursu spodobałaby się wielkiemu pisarzowi. Naszym celem jest właśnie popularyzacja wiedzy technicznej wśród szerokich rzesz młodego pokolenia Polaków a także poszukiwanie uczniów szczególnie uzdolnionych w przedmiotach technicznych, których chcielibyśmy zachęcić do podjęcia studiów wyższych na jednym z kierunków kształcenia proponowanych przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. A Konkurs Wiedzy Technicznej to przecież rodzaj promocji naszego Wydziału wśród całej społeczności szkolnej nie tylko Zagłębia Dąbrowskiego, ale i miast ościennych.

Warto zaznaczyć, iż tegoroczna impreza odbywała się pod patronatem prof. dr. hab. Janusza Janeczka - JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz Panów: Kazimierza Górskiego - Prezydenta Sosnowca i Jerzego Talkowskiego - Prezydenta Dąbrowy Górniczej, którzy jeszcze przed rozpoczęciem konkursowych zmagań przesłali na adres organizatorów nie tylko potwierdzenie objęcia honorowego patronatu nad naszą imprezą, ale również miłe słowa podziękowania za trud włożony w przygotowanie konkursu. Ciesząc się z naszej inicjatywy przybliżającej wiedzę techniczną młodzieży śląskich szkół, wszyscy trzej Panowie życzyli młodzieży sukcesów i pomyślności.

Podsumowaniem konkursu była uroczystość, która odbyła się w samo południe 16 dnia kwietnia w auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu, w czasie której licznie zgromadzeni goście, sponsorzy konkursowych nagród, uczestnicząca w konkursie młodzież oraz ich nauczyciele i dyrektorzy 36 biorących w VIII Konkursie Wiedzy Technicznej szkół, zostali zapoznani z przebiegiem i wynikami tegorocznej edycji konkursu.

Zwycięzcą VIII Konkursu Wiedzy Technicznej został Mateusz Deszert z IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu. Drugie miejsce zajął Tomasz Jadczyk z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej a miejsce trzecie przypadło w udziale zarówno Piotrowi Wcisło z I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach jak i Grzegorzowi Gachowi z IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu. Laureatami miejsca czwartego zostali Adam Bzowski z IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu i Michał Wróbel z I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach. Piąte miejsce zajęli Marek Sebzda z VI LO im. J. Korczaka w Sosnowcu oraz mający taką samą liczbę punktów Przemysław Zapart z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej. Laureatami kolejnych miejsc zostali: Grzegorz Zięba z sosnowieckiego "Elektronika", Piotr Majewski z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 7 w Sosnowcu, Łukasz Żak z dąbrowskich Technicznych Zakładów Naukowych, Mirosław Boruta z Zespołu Szkół Łączności w Katowicach, Michał Miodek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 10 "Elektronik " w Sosnowcu - ubiegłoroczny triumfator Konkursu, Paweł Pasteczka z II LO im. E. Plater w Sosnowcu, Michał Szot z ZSZ nr 3 w Katowicach - Janowie a także Karol Bieg z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie oraz Michał Grabka i Paweł Żak z II LO im. E. Plater w Sosnowcu.

Wydziałowa Komisja Konkursowa, działająca pod przewodnictwem prof. dr hab. Jana Ilczuka, przyznała również nagrody dla liderów klasyfikacji punktowej z poszczególnych szkół. Nagrody, którymi zostali obdarowani finaliści VIII Konkursu Wiedzy Technicznej, to dobrej jakości sprzęt komputerowy: drukarki, skanery, nagrywarki a także radiomagnetofony i walkmany.

Przyznanie tak wielu cennych nagród rzeczowych - bo aż osiemnastu - było, jak zwykle możliwe dzięki życzliwości przyjaciół naszego Konkursu, do których niewątpliwie należą władze miejskie i oświatowe Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej, władze rektorskie i administracyjne naszej uczelni oraz władze dziekańskie Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach. Do grona naszych serdecznych przyjaciół zaliczamy również kierownictwo i pracowników Firmy Uni Mensa, którzy zadbali nie tylko o dostarczenie naszym konkursowiczom słodkiego "co nieco" w trakcie rozwiązywania przez nich zadań konkursowych, ale przygotowali również elegancki i niezwykle smaczny poczęstunek dla wielu znamienitych gości, którzy po oficjalnej części uroczystości uczestniczyli w spotkaniu z władzami Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach i organizatorami konkursu. Dania serwowane przez, dbającą przecież o nasze podniebienia przez cały okrągły rok, firmę Uni Mensa były tak znakomite, że wielu spieszących się z początku gości, o wiele chwil przedłużyło swój pobyt w naszych niewątpliwie gościnnych murach. Podsumowując poziom tegorocznego konkursu, jego pomysłodawca prof. Jan Ilczuk powiedział: Poziom wiedzy uczestników konkursu jest bardzo wysoki. Nie powinni oni lękać się konfrontacji z wiedzą techniczną młodzieży z innych krajów Europy, bo z takimi umiejętnościami z zakresu techniki użytecznej, z pewnością poradzą sobie w nowej rzeczywistości.

Konkurs Wiedzy Technicznej ma już osiem lat. Biorący udział w uroczystości wręczenia nagród, Zastępca prezydenta miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia, porównał naszą imprezę do młodego człowieka, który nie tylko przebrnął szczęśliwie przez pierwsze sześć lat podstawówki, ale za rok, miejmy nadzieję, ukończy z powodzeniem gimnazjum i pójdzie dalej w świat. Nasz konkurs po sześciu latach skupiania się jedynie na młodzieży ze szkół Zagłębia Dąbrowskiego, swym zasięgiem obejmuje coraz to nowe regiony. Pan Prezydent wyraził nadzieję, iż zataczając coraz to szersze kręgi, nasza impreza kiedyś, być może w niedalekiej przyszłości, ogarnie swym zasięgiem nie tylko młodzież z wielu jeszcze innych miast województwa śląskiego, ale także i całą Polskę południową, a osiągnąwszy pełnoletność będzie znana w całej Polsce.

Trudno nam organizatorom polemizować z nadziejami Pana Prezydenta. Sami nie wiemy, czy dalibyśmy radę zorganizować nasz konkurs aż na tak szeroką skalę. Być może kiedyś i na to się porwiemy. Na razie jeszcze raz dziękujemy tym wszystkim, którzy w drodze do uroczystego finału wspierali nas dobrym słowem, wymierną pomocą, hojną ręką. I prosimy - bądźcie z nami również za rok.

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...