15 lutego 2006 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta zostanie przekrojowa wystawa sztuki amerykańskiej zatytułowana Twarze Ameryki. Portrety z kolekcji Terra Foundation for American Art 1770-1940. Zaprezentowanych zostanie 46 prac malarskich i jedna rzeźba, autorstwa wybitnych amerykańskich artystów, takich jak: Richard Emil Miller, William Meritt Chase, Mary Cassatt, Frederick Frieseke, Frederick MacMonnies, James Abbott McNeill Whistler. Prace ze zbiorów kolekcji chicagowskiej - od końca XVIII wieku po rok 1940 - pozwolą prześledzić ewolucję amerykańskiego malarstwa portretowego i jego rolę w budowaniu tożsamości narodowej.
Na wystawie, zaaranżowanej tematycznie, można będzie przyjrzeć się dokonaniom amerykańskim z punktu widzenia sztuki europejskiej - artyści amerykańscy przejmowali bowiem stylistykę i warsztat z Europy, które następnie łączyli z lokalnymi tradycjami artystycznymi. Obok wizerunków tworzonych z czysto pragmatycznych przesłanek, pokazane zostaną idealizujące, oficjalne portrety bohaterów sceny politycznej, wystudiowane podobizny eleganckich dam z towarzystwa, rodzajowe sceny z dziećmi, kameralne portrety przyjaciół i rodzin artystów oraz autoportrety ich samych. Prace reprezentujące różne tendencje stylistyczne (od akademizmu, przez stylistykę romantyzmu i impresjonizmu, po awangardy dwudziestowieczne) stanowić będą okazję do spojrzenia na sztukę amerykańską przez pryzmat mieszkańców Stanów Zjednoczonych i poznania podwalin jej późniejszych sukcesów w drugiej połowie XX w.
Erastus Salisbury Field. Portret kobiety uznawanej za Clarissę Gallond Cook na tle widoku na miasto |
Jedyną instytucją w Polsce prezentującą malarstwo amerykańskie sprzed II Wojny Światowej - bardzo wysoko cenione w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji - jest Międzynarodowe Centrum Kultury. W 2003 r. MCK zorganizowało wystawę Mistrzowie światła. Impresjonizm kalifornijski (1890-1930), która spotkała się z bardzo dużym oddźwiękiem w mediach i szerokim zainteresowaniem publiczności (frekwencja: 33 000 osób). Wystawa Twarze Ameryki będzie jedynym w swoim rodzaju pokazem sztuki amerykańskiej w Europie Środkowej i Wschodniej (oprócz Krakowa w Europie pokazywana jedynie w Giverny we Francji).
Wystawie towarzyszy katalog w wersji polsko-angielskiej.
Sponsorzy wystawy: Grupa Ubezpieczeniowo-Finansowa WARTA, RR Donnelley, Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.
John Graham. Zielone krzesło |
BOŻENA GIERAT-BIEROŃ
Biuro Strategii i Komunikacji MCK