Bibliotekoznawcy - pasjonaci

6 stycznia 2006 roku w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja popularnonaukowa, której tematem były zainteresowania naukowe, twórcze i artystyczne studentów tego kierunku. Konferencja została zainicjowana i zorganizowana przez studentki czwartego roku IBiIN- Magdalenę Bobak oraz Katarzynę Szymczyk, pod czujnym okiem wykładowcy dr hab. M. Kalczyńskiej. Gośćmi byli studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, których poznaliśmy podczas konferencji zorganizowanej w Krakowie.

Celem spotkania było ujawnienie ukrytych pasji i zainteresowań naszych kolegów, najbardziej interesowały nas te, które najmniej związane były z wybranym kierunkiem studiów. Rywalizacja o miano najciekawszej i najgłębiej zakorzenionej w sercu pasji była bardzo zaciekła, gdyż nagrody ufundowane przez sponsorów: Wydawnictwo Pergamena z Katowic (wydawnictwa kalendarzowe i stylowe mapy) i księgarnia uniwersytecką "Libella" (cenny album) były niezwykłe.

Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. dyrektor wydawnictwa Pergamena, pan Jan Zając, który od wielu lat jest przyjacielem naszego kierunku. Oprócz niego prace studentów oceniali: dr Zdzisław Gębołyś - wice dyrektor Instytutu, dr Barbara Pytlos - wykładowca oraz przedstawicielki braci studenckiej Ewa Krawczyk i Agata Semeniuk - studentki czwartego roku.

Konferencja składała się z czterech części, z czego dwie były - konkursowe. Wysłuchaliśmy w sumie ośmiu wystąpień, którym towarzyszyły prezentacje multimedialne i muzyczne, przerwy między nimi umilały nam maksymy z siedemnastowiecznego Brewiarza dyplomatycznego, czytane przez jedną ze studentek - Olę Bartosik.

Jako pierwsi zaprezentowali się studenci z UJ w Krakowie w referacie na temat różnorodnych zainteresowań ich kolegów, m.in. mówiono o tańcu towarzyskim i skokach narciarskich. Następnie doktorantka IBiIN - Agnieszka Łakomy opowiedziała nam o swojej pasjonującej podróży do Zagłębia Rury w Niemczech, gdzie odbywała praktyki tworząc bibliotekę polską Związku Polaków w Niemczech. Kolejna prezentacja zaskoczyła wszystkich swą niezwykłą formą. Otóż para studentów czwartego roku: Magdalena Bemie i Szymon Świtilnik metodą dramy, z wykorzystaniem efektów muzycznych, starała się przekazać nam esencję swojego zainteresowania muzyka klasyczną. Dalej przenieśliśmy się w aromatyczny świat ziół i poznaliśmy tajniki afrodyzjaków. A to dzięki Honoracie Kostrzewie, studentce drugiego roku, która dogłębnie objaśniła nam sposoby działania magicznych mikstur. Wystąpienie dwóch studentek czwartego roku - Marty Swobody i Agnieszki Ucieszyńskiej na długo pozostało w pamięci uczestników konferencji. Dziewczyny zaprezentowały się w regionalnych strojach śląskich, takich, w jakich występują w zespole pieśni i tańca Katowice. Długo słuchaliśmy o wspaniałych występach, obozach, spotkaniach z tancerzami z całego świata, by dalej przenieść się w świat równie taneczny, mianowicie świat łyżwiarstwa figurowego, w który przeniosła nas Bogumiła Bendig. Wzruszyła nas opowieść o małej dziewczynce, której pasją do łyżew zaraził skutecznie jej ojciec. Pomimo tego, że Bogusia nie przeszła na zawodowstwo jej pasja jest dziś równie silnie pielęgnowana, jak wiele lat temu. Z zimnej tafli lodowiska przenieśliśmy się w gorące, egzotyczne kraje i poczuliśmy ciepło słońca. Bernadeta Rymarzewska wprowadziła nas w świat terrarystyki i pokazała, że zimne z pozoru gady mogą być wspaniałymi pupilami. Ostatni referat dotyczył astronautyki, wygłosił go Arkadiusz Kugler. To wystąpienie już całkowicie oderwało nas od ziemskich spraw, usłyszeliśmy wiele ciekawostek i nieznanych wcześniej faktów i tajemnic wszechświata.

Po ostatnim wystąpieniu jury udało się na naradę w celu wyłonienia zwycięzcy konkursowej części konferencji, a uczestnicy wysłuchali w tym czasie referatu Ewy Rondek i Moniki Wodniok na temat niespotykanych zjawisk towarzyszących nauce. Komisja nie miała łatwego zadania, przy ocenie prezentacji brano pod uwagę zaangażowanie osobiste, poziom merytoryczny oraz sposób informacji. W końcu ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zdobyły studentki z Katowic - M. Swoboda i A. Ucieszyńska, za prezentację Nad brzegami Rawy i Brynicy, skoczne nuty niesie wiatr to studencki zespół Katowice pieśń i taniec niesie w świat. Druga nagroda przypadła Bogumile Bendig, za pracę pt. Łyżwiarstwo figurowe - moje życie, a kolejne miejsce w finałowej trójce zdobył Arkadiusza Kugler - Astronautyka - czyli gwiezdne żeglowanie. Także laureat nagrody publiczności. Reszta uczestników otrzymała wyróżnienia: ekskluzywne wydawnictwa Pergameny oraz pamiątkowe dyplomy.

Spotkanie to uświadomiło nam jak różnorodne i zaskakujące mogą być pasje naszych kolegów, bo przecież nie samą nauką żyjemy. Wspaniałe jest to, że pomimo nawału pracy na niełatwym kierunku studiów, jaki wybraliśmy, znajduje się jeszcze czas na rozwijanie i pielęgnowanie fenomenalnych zainteresowań, że jest w naszych sercach ta iskierka, która każe nam wychodzić ponad przeciętne życie i czynić go tym samym bardziej ekscytującym. Miejmy nadzieję, że ta konferencja zapoczątkuje tradycję dzielenia się swoimi studenckimi pasjami w kolejnych latach, bo przecież to pasje ubogacają nas, rozwijają naszą inteligencję twórczą, są nam potrzebne.

EWA KRAWCZYK
AGATA SEMENIUK

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Zobacz stronę wydania...