Z dalekiego kraju...

W br. akademickim w Uniwersytecie Śląskim studiuje 106 zagranicznych studentów. Chcielibyśmy ich więcej, dlatego przedstawiciele naszej Uczelni jeżdżą na międzynarodowe targi edukacyjne w różne, często odległe, zakątki świata. W poprzednich numerach "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" informowaliśmy o wizycie przedstawicieli UŚ na targach edukacyjnych w Pekinie i Moskwie. Być może pierwsze efekty zobaczymy już po wakacjach, czyli w nowym roku akademickim. Jeżeli przyjadą do nas Chińczycy to prawdopodobnie na studia w naukach ścisłych (najbardziej interesowała ich fizyka medyczna).

Obecnie najwięcej cudzoziemców studiuje w Uniwersytecie Śląskim na następujących kierunkach: pedagogikę (34 osoby) i etnologię (15 osób), edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (13 osób). Ranking popularności innych kierunków wśród obcokrajowców przedstawia się następująco: filologia rosyjska (9 osób), psychologia (7 osób), filologia jęz. wschodniosłowiańskich (6 osób), organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej (5 osób), filologia polska (5 osób), prawo (3 osoby), grafika (3 osoby). Pojedynczych cudzoziemców (po jednej dwie osoby) mamy wśród studentów zarządzania i marketingu, socjologii, politologii, fizyki, biologii.

Skąd przyjechali? 67 osób z Czech, 9 z Ukrainy, 7 z Białorusi, 4 z Węgier. Pojedyncze osoby przybyły z różnych państw Europy (np. Wielkiej Brytanii, Szwecji, Bułgarii, Litwy, Armenii), Azji (Japonii, Turkmenii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Mongolii, Wietnamu), Afryki (Sudan), Ameryki (USA).

Najbardziej międzynarodowo jest na Wydziale Radia i Telewizji (studenci z Wietnamu, Sudanu, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii). Jeden Japończyk studiuje filologię polską. Wielu cudzoziemców ma polskie korzenie (pochodzenie polskie lub polsko brzmiące nazwisko).

Temat naszych cudzoziemskich studentów bardzo nas zainteresował, dlatego postanowiliśmy bliżej im się przyjrzeć. Zapraszamy zatem do lektury dwóch materiałów poświęconych tej problematyce: Filipa Koprowskiego Polak Mongoł dwa bratanki (rozmowy ze studentem z Mongolii) oraz Rafała Smolorza Studenci bez granic. Jednocześnie zachęcamy wszystkich zagranicznych studentów do współpracy z "Gazetą Uniwersytecką". Bardzo chętnie wysłuchamy ich historii, jak zdecydowali się na studia w Polsce, dlaczego wybrali Uniwersytet Śląski w Katowicach i jakie plany mają na przyszłość.

Red.

Autorzy: Redakcja
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Zobacz stronę wydania...