Festiwal Sztuki Bezdomnej

Od 9 do 11 maja 2005 roku w Cieszynie będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie - II Festiwal Sztuki Bezdomnej - festiwal wyrosły z doświadczeń bezdomności, ukazujący sztukę jako czynnik integrujący i odbudowujący ludzi wykluczonych; festiwal bezdomny, oswajający miejsca opuszczone, zapomniane, niechciane.

Festiwal Sztuki Bezdomnej jest realizowany przez Grupę Nieformalną "Polne Kamienie" działającą przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Być Razem" w Cieszynie. Grupę tworzą młodzi ludzie, głównie wolontariusze Stowarzyszenia oraz osoby doświadczone bezdomnością, obecnie współuczestniczące w procesie zmiany, mieszkańcy wspólnot samopomocowych. Festiwal jest częścią projektu "Zakorzenianie przez sztukę" realizowanego przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ. Głównym celem projektu jest integracja osób wykluczonych ze środowiskiem i przełamywanie stereotypów, dotyczących osób bezdomnych przez twórcze działania.

Festiwal symbolicznie rozpocznie happening "Zakorzenianie", który zakończy się sadzeniem drzew. Wystąpią liczne teatry - niektóre związane z pracą z osobami wykluczonymi takie jak Teatr Grodzki, Matecznik, Więzienny (tworzony przez więźniów), Zarębiacy przy współpracy z Teatrem JaSnym oraz profesjonalny Tatr Off, który chce podzielić się z publicznością swoimi refleksjami na temat trudności na drodze życia. Wieczory wypełni muzyka pełna tęsknoty oraz poszukująca miejsca w świecie. Będzie można wysłuchać recitalu Jacka Kleyffa, Janusza Raichela, uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu tchnącym folkową, piękną muzyką kresów - koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja oraz wysłuchać koncertu w plenerze Muzyki DEZ-ORIENT-UJĄCEJ.

W czasie Festiwalu odbędzie się także "Spotkanie z poezją bezdomną", na której zaprezentują swoją twórczość głównie osoby doświadczone bezdomnością. Wszystkim wydarzeniom będą towarzyszyć wystawy, m.in. "Świat w oczach bezdomnych" - ekspozycja ukazująca na fotografiach osoby bezdomne z różnych miejsc na świecie, "Droga Krzyżowa" - wystawa fotografii, na których ludzie bezdomni stają się głównymi bohaterami w scenach biblijnych. Ważnym wydarzeniem będzie podsumowanie akcji "Świat w oczach bezdomnych", w czasie, której osoby bezdomne same robiły zdjęcia za pomocą aparatów jednorazowych. W ostatni dzień Festiwalu zostanie zorganizowana instalacja wystawiennicza "Między Domami", na którą każdy może przynieść pracę w formie zdjęcia, rysunku, grafiki i powiesić ją na sznurkach rozwieszonych pomiędzy filarami podcieni cieszyńskiego rynku.

W ramach Festiwalu odbędą się także projekcje filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Wyjątkowa będzie projekcja filmu "Dzieci z Leningradzkiego", który obejrzymy na podwórku Domu Wspólnoty BARKA oraz na ścianie dworca PKP. W ramach Festiwalu odbędą się różnorodne warsztaty m.in. dramy, pantomimy, capoeira, rzeźbiarskie, graficzne, dziennikarskie, fotograficzne.

Wszelkie działania Festiwalu są współtworzone i kierowane do osób doświadczonych bezdomnością, mieszkańców wspólnot dla osób bezdomnych z całej Polski oraz członków lokalnej społeczności.

Organizatorzy pragną by Festiwal stał się wspólnym doświadczeniem, w którym sztuka nie jest nieodstępnym i niezrozumiałym estetyzowaniem, lecz szansą na spotkanie i zbliżenie się do siebie ludzi z różnych środowisk.

Wszelkie informacje o Festiwalu Sztuki Bezdomnej można znaleźć na stronie: www.fsb-cieszyn.prv.pl. Punkt Informacji o Festiwalu Sztuki Bezdomnej będzie uruchomiony w dniach 9-11.05.2005 w godzinach 9.00 - 18.00 w Galerii Szarej, ul. Srebrna 1 w Cieszynie.

Małgorzata Stroka