"Fabryka SF Silesia"

We wrześniu 2001 powstała „Fabryka – Stowarzyszenie Filmowców – Silesia”. Ideą powołania stowarzyszenia jest chęć skupienia w jednym miejscu artystów i ludzi wspomagających działalność filmową, a mieszkających bądź wywodzących się ze Śląska. Stowarzyszenie ma być adresem na Śląsku, pod którym skupi się życie filmowe naszego regionu. Będzie miejscem, gdzie młodzi filmowcy kończący wydział filmowy Uniwersytetu Śląskiego będą mieli szansę na zrealizowanie swoich debiutów. Oprócz tego rodzime przedsiębiorstwa będą mogły znaleźć pod szyldem „Fabryka Silesia” fachowców potrafiących zrobić profesjonalne filmy reklamowe i promocyjne. Zyski z takiej działalności będą przeznaczone na finansowanie przedsięwzięć artystycznych.

Założycielami stowarzyszenia są młodzi twórcy związani z branżą filmową i tworzący na Śląsku: Jolanta Ptaszyńska (reżyser), Gerwazy Reguła (scenarzysta) i Adam Sikora (reżyser i operator). Patronami honorowymi tej inicjatywy są dr Krystyna Doktorowicz (dziekan wydziału RiTV) i Kazimierz Kutz.

Pierwszym projektem zrealizowanym w ramach „Fabryka – Stowarzyszenie Filmowe – Silesia” jest film dokumentalny „Spodek”. Wspólne dzieło Zygmunta Dusia i Adama Sikory. Drugi program telewizji polskiej zaproponował Telewizji Katowice zrealizowanie filmu z okazji trzydziestolecia katowickiego Spodka. Dyrektor programowy Wojciech Sarnowicz zaproponował, aby ten film wspólnie zrealizowali wyżej wymienieni twórcy. Powstał utwór, w którym materiały archiwalne skompilowane są ze współczesnymi wypowiedziami architektami obiektu. A Spodek jest miejscem, w którym odbywały się bardzo ciekawe wydarzenia kulturalne i nie tylko. Miało tu miejsce spotkanie z Fidelem Castro. W latach siedemdziesiątych hala stała się największym kinem w Polsce (w 1997 roku 104 tysięcy widzów obejrzało tutaj „W pustyni i w puszczy”, a 62 tysiące podziwiały na ogromnym ekranie Marlona Brando w „Ojcu Chrzestnym”). W latach osiemdziesiątych Spodek był świadkiem zmian politycznych zachodzących w naszym kraju. Tutaj odbył się zjazd delegatów Komisji Zakładowych „Solidarności”. W następnych trudnych latach można było odreagować niezadowolenie z sytuacji politycznej oglądając najciekawsze filmy sezonu na organizowanych tutaj „Konfrontacjach Filmowych”. Publiczność Spodka mogła oklaskiwać tutaj występy takich sław muzycznych jak Tina Turner czy Suzi Quatro. Ma tu miejsce też rozpoczęta w latach osiemdziesiątych uczta dla fanów bluesa – Rawa Blues festiwal. A symboliczne zakończenie tej dekady to odbywające się spotkania wyborcze podczas pierwszej kampanii prezydenckiej Lata dziewięćdziesiąte to czas koncertów rockowych, różnego rodzaju targów, seminariów i spotkań handlowych. Historia Spodka jest mini historią ostatniego trzydziestolecia naszego regionu, a nawet zmian jakie zachodziły w sytuacji polityczno-kulturalnej w Polsce. Film ten jest zrobiony sprawnie i zabawnie, nie jest tylko suchym przytoczeniem faktów, ale artystyczną projekcją.