Z TAŃCEM, TAŃCZĄC, O TAŃCU...

Ostatnia czerwcowa niedziela, 24 dzień miesiąca, wyznaczona została na rozpoczęcie VIII MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO I FESTIWALU SZTUKI TANECZNEJ. Impreza, organizowana przez Śląski Teatr Tańca, obejmie swoim zasięgiem Bytom, Kraków i Katowice, a zakończy się po upływie dwóch tygodni: 8 czerwca.

· Zasięg konferencji poraża swoją rozpiętością. Już same SPEKTAKLE powinny wywołać jęk zachwytu: Opera Śląska i chorzowski Teatr Rozrywki gościły będą artystów sztuki tanecznej z całego świata, pośród zaproszonych gości znalazł się także White Oak Dance Project samego Mikhaila Baryshnikova z USA.

· Całe dwa tygodnie trwać będą WARSZTATY TANECZNE, prowadzone przez artystów z USA, Niemiec, Holandii, Izraela, Brazylii i Polski. Oferują swoje doświadczenie w zakresie tańca współczesnego, rewiowego, tai chi chuan, capoeira, modern jazz, kompozycji tańca, gimnastyki sportowej. Dla każdego cos miłego!

· MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM MENEDŻERÓW SZTUKI zaplanowano na okres od 24 do 28 czerwca. Spotkania, które odbywać się będą w Uniwersytecie Śląskim, adresowane są do menedżerów, artystów, osób zarządzających instytucjami kultury i studentów. W programie seminarium znajdą się między innymi zagadnienia z zakresu public relations, zdobywania funduszy, przygotowania profesjonalnego pakietu reklamowego, organizacji tournee. Całość poprowadzi Catherine Peila z udziałem zaproszonych gości z całego świata.

· Dwa dni przeznaczono na MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM KRYTYKÓW TAŃCA (24-25 czerwca, Uniwersytet Śląski). Uznani na świecie krytycy omawiać będą kwestie patrzenia na taniec, języka opisu tańca, wyobraźni i jej przemian w XX wieku.

· Specjalna OFERTĘ WARSZTATOWĄ PRZYGOTOWANO TAKŻE DLA DZIENNIKARZY, którzy w trakcie dwutygodniowych spotkań pod kierunkiem Philipa Szporera z Kanady będą mogli nie tylko dowiedzieć się wszystkiego na temat pisania o tańcu, ale także sprawdzić nabyte świeżo umiejętności w festiwalowej gazecie.

· Peggy Kaplan z USA i Leszek Krutulski poprowadzą WARSZTATY FOTOGRAFICZNE, skierowane do osób zainteresowanych problematyka promocji tańca i artystów fotografii zafascynowanych uwiecznianiem ruchu. Charles Steiner zaopiekuje się z kolei wszystkimi zainteresowanymi FILMOWANIEM TAŃCA.

· W ramach Konferencji i Festiwalu odbywać się będą także WARSZTATY OTWARTE TERAPII PRZEZ RUCH DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I LIDERÓW (Studium Medyczne w Bytomiu) oraz Międzynarodowe Warsztaty tańca Integracyjnego dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

· Interesującym przedsięwzięciem polsko-izraelskim jest także CAFE MACHOL. Udział w projekcie specjalistów z Izraela umożliwi wymianę doświadczeń, a dla polskiego środowiska tanecznego będzie zapewne inspiracją do podejmowania dalszych wysiłków w drodze wzmocnienia pozycji sztuki tanecznej w Polsce.

· W roli wykładowców wystąpią także specjaliści z zakresu nowych technologii. Problematyka INTELIGENTNEJ SCENY pojawi się na spotkaniach z Nikiem Haffnerem Z Niemiec i Jarosławem Kapuścińskim z Polski.

· W połowie czerwca w Luksemburgu rozpocznie się realizacja projektu MŁODZIEŻ DLA EUROPY, adresowanego do młodych tancerzy z Luksemburga, Polski, Hiszpanii, Niemiec, Francji i Belgii. Jego celem jest rozbudzenie wrażliwości artystów różnych kultur. Efektem projektu będzie spektakl prezentowany w ramach Festival des Capucins w Luksemburgu, a następnie w Mainz (Niemcy) i w Bytomiu.

· Celem EUROPEJSKIEGO PROGRAMU TERPSYCHORA jest założenie sieci archiwizacyjnej, umożliwiającej koordynowanie technik dokumentacji dorobku audiowizualnego i prezentację ich szerokiej publiczności. Konferencja będzie miejscem dorocznego spotkania partnerów projektu.

Wszelkich dodatkowych informacji szukać należy u źródła: siedziba Śląskiego Teatru Tańca mieści się w Bytomiu przy ul. Żeromskiego 27, 41-902 Bytom, tel.: (032) 281`82 53, 281 82 55, fax: (032) 281 82 52, e-mail:info@stt.art.pl www.stt.art.pl

Zapraszamy do tańca!