Od redakcji

W czerwcowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” najwięcej miejsca zajmują relacje z uroczystości ku czci Krzysztofa Kieślowskiego, które odbywały się kilka tygodni temu. Nie możemy pominąć milczeniem także wyróżnienia, które otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz sukcesu naszej dziennikarki – Katarzyny Bytomskiej, która przygotowując tekst o Nowej Maturze postanowiła napisać „na próbę” ten egzamin z języka polskiego (Śląskie Kuratorium zorganizowało próbną maturę dla VIP-ów, dziennikarzy i młodzieży w Katowicach). Napisała i... jako jedyna w tym szacownym gronie uzyskała wszystkie możliwe punkty. Gratulujemy i gwoli dziennikarskiej rzetelności odnotowujemy, że „złota maturzystka” jest absolwentką katowickiej polonistyki oraz studentką piątego roku kulturoznawstwa UŚ.

A poza tym sporo różności: tekst Prof. Marka Piechoty Ody do młodości kłopoty z cenzurą, relacje z konferencji i ciekawych imprez uczelnianych, relacja z wyprawy nad Bajkał, w cyklu Portret pisarza – Julian Stryjkowski. Piszemy też o problemach studentów niepełnosprawnych (do tego ważnego temat będziemy wracać), radiu Egida, edukacji regionalnej...

Powoli kończy się rok akademicki i my kończymy w tym roku nasz cykl prezentacji sylwetek stypendystów MEN. Za miesiąc w lipcu jeszcze raz spotkamy się z naszymi Czytelnikami – będziemy świętować nasz mały jubileusz – dziewięć lat temu zaczęła się ukazywać nasza „Gazeta”.

Autorzy: Dariusz Rott