Organizatorzy IV Dnia Kultury Arabskiej – studenci oraz wykładowcy Instytutu Języka Angielskiego oraz członkowie Koła Naukowego Arabistów Al-Qamar
Studencki panel naukowy oraz wydarzenia artystyczne poświęcone tematyce Orientu

IV Dzień Kultury Arabskiej

24 kwietnia na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu odbyła się czwarta edycja wydarzenia, mającego na celu popularyzację wiedzy o świecie arabskim. Organizatorem spotkania był Instytut Języka Angielskiego i Studenckie Koło Naukowe Arabistów „Al-Qamar”

Uniwersytet Śląski już od ponad 12 lat prowadzi kierunek filologia angielska: program tłumaczeniowy z językiem arabskim, dzięki któremu studenci mają możliwość poznawania nie tylko języka, ale i kultury, historii oraz literatury świata arabskiego i muzułmańskiego. Dzień Kultury Arabskiej jest także sposobnością do przełamywania stereotypów i budowania dialogu międzykulturowego.

Po uroczystym rozpoczęciu, które odbyło się w Sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu, organizatorzy DKA zaprosili gości na studencki panel naukowy, w programie którego znalazły się referaty na temat kultury arabskiej. Spośród tych poświęconych zagadnieniom historycznym, wymienić można tytuły: Z pustyni do Burdż Chalifa – jak rozwijało się bogactwo Zatoki; Assassins Creed. Prawdziwe dzieje muzułmańskiej sekty oraz Historia Abrahama w Torze, Biblii i Koranie. Część spotkań poświęcono literaturze i językowi arabskiemu – warto wspomnieć o wystąpieniu Erotyzm w dawnej literaturze arabskiej oraz Kaligrafia 2.0, czyli o ikoniczności pisma arabskiego. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć studenckich relacji z podróży do krajów arabskiego kręgu kulturowego, np. Jordanii czy Maroka. Zaś referat pt. Źródła islamofobii i jej krytyka wpisał się w zbiór studenckich komentarzy współczesnego świata i stosunków międzynarodowych.

Goście mogli także posłuchać arabskiej muzyki, obejrzeć pokaz tańca arabskiego, spróbować orientalnych potraw, podziwiać stroje charakterystyczne dla poszczególnych rejonów świata arabskiego i muzułmańskiego. Ponadto, zainteresowani mogli wziąć udział w pokazie kaligrafii, podczas którego dla poszczególnych gości przygotowywano wizytówki zapisane w języku arabskim, a także skorzystać z okazji do wykonania orientalnego makijażu oraz zdobień henną. Studenci mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy o świecie arabskim. Co jest najbardziej fascynujące w kulturze arabskiej i co zachęca do jej studiowania? Na pytanie odpowiada jeden z referentów tegorocznego panelu, Jakub Wesecki, student kierunku filologia angielska: program tłumaczeniowy z językiem arabskim: – Najbardziej pociąga mnie jej obcość, orient wciąż pozostaje dla nas zagadką. Język arabski jest dla nas trudny. Czasami kłopot sprawia to, że język, bardziej niż nam się wydaje, jest wyrazem sposobu, w jaki dana kultura postrzega świat. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Jakub jest jednym z pięciu studentów z całego świata, którzy otrzymali stypendium w szkole języka arabskiego Qalam wa Lawh, mającej siedzibę w Rabacie. Wkrótce będzie mógł już samodzielnie badać tę kulturę. Miejmy nadzieję, że swoimi doświadczeniami podzieli się z nami za rok, podczas V edycji Dnia Kultury Arabskiej.

Autorzy: Ewa M. Walewska
Fotografie: Instytut Języka Angielskiego