Wielu studentów informatyki jest zainteresowanych programowaniem na urządzenia mobilne

Inauguracja Akademii BlackBerry

22 maja w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego podpisano porozumienie dotyczące powołania Akademii BlackBerry, która powstanie na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ. Ze strony naszej uczelni umowę podpisał JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Firmę BlackBerry reprezentował David Keane. Tego samego dnia w auli Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu odbyła się inauguracja Akademii BlackBerry, w której wzięło udział ponad 200 studentów i uczniów szkół średnich.

Inauguracja Akademii BlackBerry w auli Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu
Inauguracja Akademii BlackBerry w auli Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu

Akademia BlackBerry to akademicki program firmy Research In Motion, mający na celu przekazanie najbardziej aktualnej wiedzy na temat metod oraz narzędzi tworzenia nowoczesnych aplikacji mobilnych oraz umożliwienie studentom rozwijania praktycznych umiejętności ich realizacji. W ramach Akademii BlackBerry realizowane będą wykłady i zajęcia laboratoryjne, a dzięki możliwości pracy z najnowszymi urządzeniami i rozwiązaniami BlackBerry, studenci będą mogli zdobyć unikalną wiedzę oraz umiejętności praktyczne, idealnie wpisujące się w najnowsze trendy rozwoju technologii informatycznych oraz ich zastosowań we współczesnym biznesie i rozrywce. Sam pomysł utworzenia Akademii na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ zrodził się podczas wyjazdu studentów i pracowników UŚ na międzynarodową konferencję programistyczną BlackBerry DevCon Europe w Amsterdamie (w lutym 2012 roku). Od tamtej pory projekt był koordynowany przez dr. inż. Romana Simińskiego z Instytutu Informatyki UŚ.

Dwie prelekcje podczas inauguracji były przeprowadzone przez przedstawicieli RIM – Davida Arnolda i Davida Keane’a (w języku angielskim). Oprócz informacji na temat działania firmy oraz programu akademickiego, prelegenci opowiedzieli o zaletach programowania na platformy BlackBerry. David Arnold, dla przykładu, napisał kilka krótkich aplikacji na smartfona i tablet Playbook, by zaprezentować przybyłym rozwiązania programistyczne BlackBerry od strony praktycznej. Prelekcję o swoich osiągnięciach mieli również partnerzy z Politechniki Śląskiej, którzy prowadzą Akademię BlackBerry już od kilku miesięcy.

Dr Katarzyna Trynda i dr inż. Roman Simiński (oboje z Zakładu Systemów Informatycznych UŚ)
Dr Katarzyna Trynda i dr inż. Roman Simiński (oboje z Zakładu Systemów Informatycznych UŚ)

Spektrum tematyczne reszty prezentacji krążyło głównie wokół biznesowych aspektów programowania na platformy mobilne, zwłaszcza BlackBerry. Niedawno całkowita liczba pobrań przekroczyła 2 miliardy, a każdego dnia użytkownicy pobierają średnio 6 milionów aplikacji. Oprócz faktu, że platforma BlackBerry jest obsługiwana przez ponad 75 milionów urządzeń, jest ona również uznawana za jedną z najbardziej dochodowych dla programistów: przeciętnie użytkownicy Black- Berry pobierają więcej płatnych aplikacji niż użytkownicy Android (Yankee Group), aplikacje BlackBerry generują 40 proc. więcej przychodów niż aplikacje Android (Vision Mobile), 13 proc. deweloperów BlackBerry zarobiło ponad 100 tys. USD na aplikacjach BlackBerry App World – znacznie więcej niż deweloperzy Android i Apple (Evans Data Corp). Platforma BlackBerry, chociaż mniej popularna od innych, na pewno nie odstępuje liczbą aplikacji i ich pobrań, co jest głównym atutem dla developerów.

Polish BlackBerry Developer Group ufundowała tableta Playbook, który został przeznaczony na nagrodę dla jednego z uczestników inauguracji. W losowaniu zwyciężyła uczennica liceum im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. Po prelekcjach dr inż. Roman Simiński przedstawił zarys organizacji Akademii BlackBerry na Wydziale: otrzyma on sprzęt w postaci smartfonów i tabletów do wyposażenia pracowni. Akademia BlackBerry będzie powoli zmierzać w kierunku utworzenia nowej specjalności lub specjalizacji dotyczącej programowania na urządzenia mobilne. Oczywiście, zajęcia nie będą dotyczyć jedynie BlackBerry, ale również innych platform, by studenci otrzymali kompleksową wiedzę na temat urządzeń typu tablety i smartfony.

Zajęcia w ramach Akademii ruszą od nowego roku akademickiego, a chętnych już jest wielu. Podczas jednej z prelekcji padło stwierdzenie, że Polska jest tuż przed etapem wybuchu ekscytacji aplikacjami mobilnymi, czyli tego, co było parę lat temu na Zachodzie, więc teraz jest najlepszy moment, by się zainteresować programowaniem na urządzenia mobilne.

Po konferencji można było porozmawiać z prelegentami, poznać szczegóły funkcjonowania Akademii, a także przetestować wiele urządzeń mobilnych BlackBerry.

W ramach nowo powstałej Akademii, studenci wraz z pracownikami UŚ już w lipcu pojadą na kolejną konferencję programistyczną (tym razem do Warszawy), dotyczącą najnowszego systemu operacyjnego BB10. Część z developerów obecnych na konferencji otrzyma od RIM smartfony wyposażone w najnowszy system operacyjny BB10, którego będą dotyczyć wykłady i laboratoria na konferencji.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Jakub Sikora