Czwarty mecz charytatywny „Senat kontra Senat”

Dwie drużyny – jeden cel

1 czerwca na Stadionie Ludowym w Sosnowcu odbył się charytatywny mecz między przedstawicielami Senatu Rzeczpospolitej Polskiej a senatów polskich uczelni wyższych. Podobnie jak w latach ubiegłych, sportowej rywalizacji przyświecał szczytny cel – pieniądze, które udało się zebrać podczas meczu, zasiliły XXIV edycję Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. Dzięki nim zostaną przyznane stypendia dla najbardziej potrzebującej śląskiej młodzieży, tworząc jej szansę na naukę i rozwijanie swoich zdolności.

Pięć stypendiów dla zdolnych, niezamożnych studentów ufundowali także: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Prawa i Administracji UŚ, Urząd Miasta w Sosnowcu, Senat RP oraz rodzina tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem wicemarszałek Senatu RP Krystyny Bochenek. To właśnie Krystyna Bochenek w 2008 roku zainicjowała charytatywne rozgrywki senatorów z przedstawicielami uczelni wyższych. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań, przedstawiciele obu drużyn złożyli kwiaty na grobie wicemarszałek. Biorący udział w meczu naukowcy i politycy podkreślali, że wynik sportowej rywalizacji jest drugorzędny – przede wszystkim chodzi o wymiar charytatywny oraz wspomnienie pomysłodawczyni tej akcji.

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego na murawę weszli: dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Zygmunt Tobor, prof. dr hab. Andrzej Matan, dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Rafał Molencki, dyrektor CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec, dr Michał Kania, dr Krystian Markiewicz i dr Sławomir Tkacz. Nasza drużyna walczyła pod dowództwem kapitana – JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, i trenera – Leszka Baczyńskiego. Kapitanem drużyny Senatu RP był senator RP Stanisław Jurcewicz. Mecz sędziowali: Magdalena Figura i Michał Zając.

W przerwie widowiska odbył się konkurs rzutów karnych, w których wystąpili m.in.: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, prorektor-elekt ds. kształcenia i studentów dr hab. Ryszard Koziołek, p.o. kanclerza dr Agnieszka Skołucka i prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Senatu RP, a autorem jedynego gola dla senatorów uczelni wyższych był mgr Sebastian Nowok z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie. Na widowni sosnowieckiego stadionu licznie zasiedli studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Rozgrywkę oglądała także Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Warto podkreślić, że połączenie meczu z obchodami Dnia Dziecka przysporzyło imprezie wyjątkowego anturażu w postaci gorącego dopingu najmłodszych kibiców. Najgłośniej dopingującej grupie – uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu – senatorowie Senatu RP ufundowali wycieczkę do Warszawy.

Drużynę naukowców na murawę wyprowadził dziekan Wydziału Prawa i Administracji
prof. dr hab. Zygmunt Tobor
Drużynę naukowców na murawę wyprowadził dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Zygmunt Tobor
Senatorzy RP Tadeusz Gruszka i Seweryn Pędzierski oraz dr Krystian Markiewicz
Senatorzy RP Tadeusz Gruszka i Seweryn Pędzierski oraz dr Krystian Markiewicz
Czwarty mecz charytatywny „Senat kontra Senat” odbył się na Stadionie Ludowym w Sosnowcu
Czwarty mecz charytatywny „Senat kontra Senat” odbył się na Stadionie Ludowym w Sosnowcu
Naszych zawodników gorąco dopingowały kibicki ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu
Naszych zawodników gorąco dopingowały kibicki ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu
W ataku na piłkę mgr Sebastian Nowok, prof. dr hab. Andrzej Matan i dr Michał Kania
W ataku na piłkę mgr Sebastian Nowok, prof. dr hab. Andrzej Matan i dr Michał Kania
Strzelec jedynej bramki dla senatorów uczelni wyższych mgr Sebastian Nowok
Strzelec jedynej bramki dla senatorów uczelni wyższych mgr Sebastian Nowok
Radość zwycięskiej drużyny – senatorów Senatu RP
Radość zwycięskiej drużyny – senatorów Senatu RP
Drużyna senatu uczelni wyższych z cheerleaderkami z zespołu „Skandal” z Sosnowca
Drużyna senatu uczelni wyższych z cheerleaderkami z zespołu „Skandal” z Sosnowca

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora