Kronika Uniwersytecka - Grudzień 2006

BUDOWA CENTRUM DYDAKTYCZNO-NAUKOWEGO INSTYTUTU NEOFILOLOGII UŚ

30 października w budynku Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej podjęcia robót budowlanych Centrum Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, Prorektor ds. Nauki i Informatyzacji prof. dr hab. Wiesław Banyś i zastępca kanclerza ds. technicznych mgr Edward Wąsiel.

NAJLEPSZE W KARATE

Reprezentacja Uniwersytetu Śląskiego zdobyła I miejsce w punktacji drużynowej oraz w kategoriach indywidualnych podczas Mistrzostw Polski Juniorów kobiet w karate kyokushin, które odbyły się 21 i 22 października w Gorzowie Wielkopolskim. Złoty medal w kategorii do 55 kg zdobyła Agnieszka Helińska - studentka II roku filologii hiszpańskiej, złoty medal w kategorii powyżej 55 kg wywalczyła Agata Zjawińska - studentka II roku psychologii.

NAGRODA DLA INFORMATYKA

Prof. UŚ dr hab. inż. Andrzej Mitas kierujący Katedrą Edukacji Informatycznej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ został wyróżniony w pierwszej edycji nagrody Wybitny Polski Informatyk, przyznanej przez Fundację im. Rodziny Chomczyńskich.

MEDAL ZA FESTIWAL

Uniwersytet Śląski został uhonorowany okolicznościowym medalem Roku Języka Polskiego, ustanowionego przez Senat RP, za zaangażowanie pracowników i studentów Wydziału Filologicznego w organizację Festiwalu Języka Polskiego.

UCZELNIA ZARZĄDZANA INFORMATYCZNIE

Uniwersytet Śląski wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Warszawską i Uniwersytetem im. Marii Curie-Skłodowskiej zakupił system informatyczny wspomagający zarządzanie uczelnią. Konsorcjum firm wyłonionych w przetargu: Prokom Software SA, Siemens Sp. z o.o. i SAP Polska Sp. z o.o. w ciągu 5 lat zapewni oprogramowanie i jego wdrożenie na poszczególnych uczelniach, bieżące utrzymanie przez 10 lat i szkolenie pracowników. Umowa o zakupie została zawarta 6 listopada w Warszawie.

METEORYTY I SKAMIENIAŁOŚCI TRAFIŁY NA WYDZIAŁ NAUK O ZIEMI

Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała Uniwersytetowi Śląskiemu część pochodzących z przemytu, a zajętych w roku 2005, meteorytów i skamieniałości. Ponad 100 cennych znalezisk: m.in. meteoryty z grupy pallasytów, chondryty, kręgi dinozaurów, odciski wymarłych zwierząt i muszle wymarłych głowonogów jurajskich, będzie odtąd służyło naukowcom i studentom

PIERWSZA AKADEMICKA DRUŻYNA FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO

Na Uniwersytecie Śląskim powstała pierwsza w kraju akademicka drużyna futbolu amerykańskiego. Drużyna AZS Silesia Miners istnieje od kwietnia 2006 roku i liczy obecnie 50 zawodników, w tym 15 studentów UŚ. Pierwsze poważne zwycięstwo AZS Silesia Miners odnieśli 21 października pokonując 46:14 zespół Kraków Tigers. 16 listopada z przedstawicielami drużyny spotkał się JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek.

BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW EUROPY W KARATE KYOKUSHIN DLA PRACOWNIKA UŚ

Michał Krzak, pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ, zdobył brązowy medal podczas VI Mistrzostw Europy Wszechwag w Karate Kyokushin, które odbyły się 25 listopada na Sycylii.

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM HISPANISTYCZNE

Zakład Hispanistyki Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki na Wydziale Filologicznym UŚ przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów był organizatorem Międzynarodowego Sympozjum Hispanistycznego, które odbyło się od 30 listopada do 2 grudnia w Hotelu Uniwersyteckim UŚ w Katowicach. Okazją do zorganizowania sympozjum był jubileusz X-lecia Zakładu Hispanistyki UŚ, jedynego w Polsce uniwersyteckiego ośrodka hispanistycznego ukierunkowanego od początku na kształcenie w zakresie studiów I i II stopnia tłumaczy specjalistycznych z uwzględnieniem studiów językoznawczych, kulturowych i literackich. Uczestnikami sympozjum byli m.in. Ambasador Królestwa Hiszpanii Rafael Mendívil Peydro, Radca Ambasady ds. Nauczania Félix Herrero Castro, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Hispanistow Jean François Bortel i Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie i Krakowie Abel A. Murcia Soriano.

TARGI PRACY W UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

Biuro Promocji i Karier UŚ było organizatorem kolejnych Targów Pracy, które odbyły się 5 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji UŚ w Katowicach. Udział w imprezie wzięło ponad 20 pracodawców. Dla osób zainteresowanych poszukiwaniem pracy przedstawiciele firm uczestniczących w targach oraz specjaliści z zakresu rynku pracy przeprowadzili specjalistyczne szkolenia i warsztaty.

PAWEŁ DYLLUS Z NAGRODAMI CAMERIMAGE

Paweł Dyllus, student Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, znalazł się wśród laureatów 14. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, który odbył się w Łodzi. Za zdjęcia do filmu "Sezon na kaczki" w reżyserii Julii Ruszkiewicz otrzymał Złotą Kijankę w Konkursie Studenckim oraz The David Samuelson Student Award - Nagrodę Specjalną za Najlepszą Technikę Zdjęć w Konkursie Filmów Studenckich ufundowaną przez firmę PANAVISION.

PLAKATY W FINALE

Dwóch pracowników Wydziału Artystycznego UŚ: Tomasz Kipka i dr Sebastian Kubica znalazło się wśród finalistów II edycji konkursu Taiwan International Poster Design Award. Do finału konkursu zakwalifikowano 86 prac z ponad 1200 zgłoszonych, w tym po dwa plakaty artystów UŚ.

PROFESOR WINCENTY OKOŃ DOKTOREM HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Zgodnie z decyzją Senatu uczelni 5 grudnia tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego otrzymał Profesor Wincenty Okoń, wybitny humanista, znakomity pedagog. Czyt. str. 6

Opracowała:
MAŁGORZATA KRASUSKA-KORZENIEC
Biuro Promocji i Karier UŚ