Biały gryf na zielonym polu zawitał do Katowic dopiero w 1945 roku. Sportowym pionierem była dzisiejsza Akademia Ekonomiczna, gdzie w Auli Minor grupa młodych sportowców zainaugurowała działalność AZS-u w Katowicach.
Zalążek AZS-u w naszej Uczelni powstał w 1963 roku, kiedy to na mapie sportu akademickiego Katowic pojawił się Klub Uczelniany AZS przy Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1968 roku powołano z połączenia Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej dawno oczekiwaną uczelnię - Uniwersytet Śląski, a co za tym idzie, w tym samym roku powołano do życia Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego.
Studenci-sportowcy naszej Uczelni od pierwszych lat uczestniczyli w akademickich mistrzostwach Śląska, plasując się zawsze w pierwszej trójce. Jednakże najciekawsze i najbardziej spektakularne osiągnięcia mieli alpiniści z Akademickiego Klubu Alpinistycznego przy Uniwersytecie Śląskim. Wieloletnim prezesem AKA był Kazimierz Malczyk, a wśród alpinistów znajdowały się takie sławy jak: Irena Kęska i Jerzy Kukuczka. Alpiniści z AKA jako pierwsi wytyczyli wiele dróg zimowych w Alpach. Klubowe obozy organizowane w latach 1973-1977 w górach lodowcowych (Masyw Mt. Blanc) wywołały szeroki komentarz w Europie, powodując większe zainteresowanie polskim alpinizmem. W 1977 roku członkowie klubu podczas wyprawy do Hindukuszu przetarli nową drogę na Acher Czigh (7035 m n.p.m.), dokonali wejścia ścianowego na Kohe Tez (7015 m n.p.m.) i Kohe Shan (6910 m n.p.m.). Za całokształt działalności sportowo-szkoleniowej w 1977 roku klub odznaczony został pucharem przechodnim Federacji Akademickich Klubów Alpinistycznych w Polsce.
Sebastian Czerniawski (student politologii UŚ), zajął indywidualnie 1. miejsce w stokach podczas Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w Snowboardzie, które odbyły się 6-8 marca 2006 roku w Zakopanem |
Na przełomie lat 70. i 80. AZS wzbogacił swoje osiągnięcia sportowo - turystyczne o nowy rodzaj działalności - wyprawy rowerowe. Sekcja kolarska Uniwersytetu Śląskiego w 1978 roku zorganizowała wyprawę pod nazwą "Bałkański Duet". Dwójka kolarzy - Bogusław Omeljańczuk i Andrzej Słodkowski - przejechała na tandemie trasę wiodącą przez Polskę, Czechosłowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Zdopingowany sukcesem Andrzej Słodkowski w następnym roku wybrał się na jazdę w "80 dni dookoła Europy". Pokonując trasę ponad 11 tysięcy km, przemierzył nasz kontynent od koła polarnego aż po południową Europę. Dalsze wyczyny sekcji kolarskiej to: trzyosobowa wyprawa "North Africa ‘80", wyprawa "Trzech Przylądków" (North Cup, Rocca, Matapan), czy rajd Paryż - Dakar na przełomie 1982/83. Dla uczczenia 75. rocznicy powstania Akademickiego Związku Sportowego w Polsce siedmiu studentów Uniwersytetu Śląskiego, dokonało próby pobicia rekordu świata w jeździe 24 - godzinnej. Na jednym rowerze "azetesiacy" przejechali ponad 988 km po trasie zlokalizowanej wokół Stadionu Śląskiego.
Działalność turystyczna w większym stopniu została rozwinięta po 1983 roku, kiedy to Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego na zasadzie wymiany turystycznej organizował wyjazdy min. do Jugosławii i Algierii. Co roku klub był organizatorem wielu zawodów sportowych, na które zapraszano ekipy z zaprzyjaźnionych zagranicznych szkół wyższych.
Informacje dotyczące sportu akademickiego docierały do zainteresowanych za pośrednictwem "Akademickiego Przeglądu Sportowego" - miesięcznika Zarządu Głównego AZS, ukazującego się od czerwca 1981 roku. Pismo to powstało w oparciu o Klub Dziennikarzy Sportowych przy AZS Uniwersytet Śląski. Od początku istnienia aż do 1986 roku redaktorem naczelnym był Adam Miszta. Z początkiem lat 90. wydawnictwo Akademickiego Przeglądu Sportowego zostało przeniesione do Warszawy, gdzie pismo wydawane jest do dzisiaj.
Drużyna III Ligi Siatkarskiej Kobiet prowadzona przez Krzysztofa Zabielnego |
Najważniejszymi sekcjami sportowymi KU AZS Uniwersytetu Śląskiego w latach 70. i 80. były:
Klub bardzo dobrze działał i rozwijał się do końca lat 80. Początek lat 90. podobnie jak w wielu innych dziedzinach, to ogromne problemy organizacyjne i finansowe, które spowodowały praktycznie zaprzestanie wszelkiej działalności. W latach 1993 - 1998 funkcję Akademickiego Związku Sportowego w części przejęło SWF i S Uniwersytetu Śląskiego.
AZS Uniwersytetu Śląskiego odradziło się w 1998 roku. Po przerwie, prezesem został wybrany Wiesław Majcher, który po pół roku zrzekł się tej funkcji na rzecz Marka Ćwiąkały. W tym czasie zaczęły funkcjonować poszczególne sekcji rekreacyjne, jednakże próba działalność turystycznej skończyła się fiaskiem i na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Klubu Uczelnianego AZS UŚ, prezesem został wybrany Aleksander Fangor, który pełni tę funkcję do dzisiaj.
Ostatnie lata to dynamiczny rozwój klubu. Aktualnie w 35 sekcjach sportowych i rekreacyjnych ćwiczy przeszło 1500 członków, co powoduje, że AZS jest największą organizacją studencką w Uniwersytecie Śląskim.
Jednakowo ważne w naszej działalności jest rozwijanie sportu kwalifikowanego jak i stwarzanie możliwości do uprawiania szeroko pojętej rekreacji. Dlatego w naszej ofercie można spotkać praktycznie wszystkie sporty walki (8 rodzajów), różne formy tańca, jogę, fitness, aerobik i parę innych. Oprócz studentów coraz więcej pracowników naszej Uczelni staje się uczestnikami naszych zajęć. Niestety, jest to cały czas liczba niesatysfakcjonująca. Chcielibyśmy, aby pracowników było więcej, a to - w naszym mniemaniu - sprzyjałoby konsolidacji środowiska akademickiego.
Sekcja stepu prowadzona przez Agnieszkę Jaroszewską |
Nie da się jednak ukryć, że celem nadrzędnym jest udział w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych i osiąganie w nich jak najlepszych wyników sportowych. W XXI edycji mistrzostw w latach 2000/2002 zajęliśmy 51 miejsce wśród 123 szkół wyższych. Natomiast w ostatniej XXIII edycji, zakończonej w 2006 roku zajęliśmy 17 miejsce na 219 sklasyfikowanych uczelni.
Do najlepszych wyników sportowych klubu w ostatnim czasie należy zaliczyć:
Oprócz wymienionej działalności, duży nacisk kładziemy na działalność turystyczną. Organizujemy wyjazdy i obozy rekreacyjne dla dzieci, studentów i dorosłych min. do Włoch, Czech, Słowacji.
Działalność nasza nie byłaby możliwa przy wielkiej pomocy oraz zrozumieniu naszych potrzeb przez władze rektorskie oraz SWF i S Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki władzom uczelni z JM Rektorem prof. zw. dr. hab. Januszem Janeczkiem możemy działać tak wszechstronnie i ciągle się rozwijać.
ALEKSANDER FANGOR