Przy nepalskiej herbacie i wodnej fajce

Festiwal Podróżniczy "Kontynenty-Azja"

Od kilku lat Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze "Garuda" oraz Studenckie Koło Podróżnicze "Denali" organizują Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach. W tym roku obie organizacje (ze względu na olbrzymią popularność marcowych festiwali) postanowiły zorganizować drugi.

W odróżnieniu od marcowego festiwalu - mającego przekrojowy charakter - nowy festiwal - który organizowany będzie co roku w listopadzie bądź grudniu - poświęcimy każdorazowo jednemu z kontynentów. Na pierwszy ogień poszła Azja.

Festiwal Podróżniczy "Kontynenty-Azja" odbywał się od 1 do 2 grudnia br. w auli im. A. Pawlikowskiego (Instytut Fizyki UŚ). Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Janusz Janeczek, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Jacek Jania oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki.

Na tegoroczną imprezę składały się pokazy slajdów, wykłady a także wystawa zdjęć. Prelegentami i autorami poszczególnych pokazów byli ludzie kochający podróże i często wędrujący z plecakiem po świecie. Festiwal zakończono radosną imprezą w Galerii "Czakram" przy klubie "Dekadencja" w Katowicach. Można było nie tylko posłuchać azjatyckiej - głównie indyjskiej - muzyki, ale także obejrzeć indyjskie teledyski, porozmawiać z podróżnikami (w tym prelegentami Festiwalu) oraz napić się nepalskiej herbaty czy zapalić fajkę wodną.

JOANNA I ARTUR MORAWCOWIE

Foto: Leszek Jonek
Foto: Leszek Jonek

Foto: Leszek Jonek
Foto: Leszek Jonek

Leszek Jonek - Absolwent Wydziału Radia i Telewizji UŚ, podróżnik. Podczas Festiwalu prezentował zdjęcia ze swojej wyprawy do Syrii. Za największe zalety tego kraju uważa przesympatycznych ludzi, niskie ceny i wspaniałe zabytki. Na trasie jego wędrówki znalazły się m.in. najstarsze, nieprzerwanie zamieszkane miasto świata Damaszek oraz Palmyra - jeden z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk z bajkowymi ruinami prastarych budowli na środku pustyni, w przeszłości ważny ośrodek na Jedwabnym Szlaku łączącym Chiny z Europą. Twierdzi, że Syria to jedno z najbardziej niedocenianych państw na świecie, niesłusznie kojarzone wyłącznie z terroryzmem.

Foto: Agnieszka Stryczek, Paweł Chudzicki
Foto: Agnieszka Stryczek, Paweł Chudzicki

Agnieszka Stryczek - absolwentka kulturoznawstwa (Wydział Filologiczny UŚ), obecnie pracownik Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Paweł Chudzicki - absolwent nauk politycznych (Wydział Nauk Społecznych UŚ), obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Od dziewięciu lat wspólnie przemierzają kontynenty w poszukiwaniu nowych krajobrazów kulturowych. Odwiedzili m.in. kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Europę, Afrykę Południową i Północną. Podczas Festiwalu prezentowali zdjęcia z podróży do Indii i Nepalu (która obejmowała Indie Północne i Dolinę Kathmandu). W czasie wyprawy odwiedzili m.in.: Varanasi nad Gangesem, Agrę (Tadź Mahal), Armistar (Złota Świątynia), Bikaner - miasto leżące na pustyni Thor w stanie Radżastan, Desznok z przerażającą świątynią szczurów, Dehli, Ciangu Narajan w Dolinie Kathmandu i stary kompleks pałacowy Durbar Squer w Kathamndu.

Foto: Marek Górny Foto: Marek Górny
Foto: Marek Górny

Prezentacja Marka Górnego zatytułowana "Symbolika malarstwa tybetańskiego" miała formę wykładu ilustrowanego slajdami przedstawiającymi tanki tybetańskie. Malarstwo tybetańskie jest przepełnione złożoną wielowymiarową symboliką. Może być odczytywane zarówno dosłownie jak i przez pryzmat psychologii czy szamanizmu, jest także zapisem mistycznej drogi ku wnętrzu siebie samego. Autor uważa, że zarówno dla niego, jak i wielu innych podróżników wyprawa w wysokie Himalaje lub odległy niedostępny Tybet jest wyprawą ku sobie...

Foto: Joanna i Artur Morawcowie
Foto: Joanna i Artur Morawcowie

Joanna Morawiec - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UŚ, obecnie sędzia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej i przewodnicząca Wydziału Grodzkiego. Artur Morawiec - absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych MBA, obecnie pracownik Zakładów Odzieżowych "Bytom" (Kontroler Finansowy). Oboje od wielu lat wspólnie podróżują po całym świecie. Odwiedzili sześć z siedmiu kontynentów, opisy ich podróży znaleźć można w przewodnikach "Przez Świat". Publikowali reportaże z podróży m.in. w "Rzeczpospolitej" i "Gazecie Wyborczej". Należą także do organizatorów wielu festiwali podróżniczych. Podczas Festiwalu Podróżniczego "Kontynenty-Azja" prezentowali swoje zdjęcia i filmy z wyprawy do Bangladeszu, (tytuł pokazu "Wędrówki po Bangladeszu"). Odwiedzili wówczas rzadko eksplorowane przez podróżników północne regiony tego kraju. Tym, co najbardziej ich urzekło w Bangladeszu były: życzliwości i gościnność mieszkańców oraz ich bezinteresowna chęć niesienia pomocy.