RECEPTA NA TANIE PAŃSTWO

Nie wierzcie złowieszczym demografom, którzy straszą nas wizją starzejącego się społeczeństwa. Społeczeństwa staruszków walczących na śmietnikach o skórkę spleśniałego chleba i wygrzewających poskręcane członki na rurach ciepłowniczych. Skąd moja nadzieja na radosną przyszłość? Ano z analizy testu przedstawionego przez "Politykę" (23.09.06.), a przygotowanego przez dr. Davida J. Demko - geriatrę i gerontologa z University of Michigan. Z owego testu wynika jednoznacznie, że co jak co, ale zgrzybiała starość nam nie grozi, gdyż wszyscy i tak wymrzemy o wiele młodziej niż się spodziewamy.

Dr Demko przygotował swój system pytań i odpowiedzi na podobieństwo gry towarzyskiej "Monopoly". Czyli: na początek dostajesz kapitał 75 lat (średnia długość życia w Polsce), a potem w zależności od odpowiedzi pomniejszasz lub zwiększasz tę pulę. Np. jesteś kobietą, doliczasz sobie 1 rok. Jesteś mężczyzną, masz minus dwa lata. Mieszkasz samotnie - minus 3. Nie? To masz zero. Itd., itd. Najgorzej mają narkomani żyjący w komunie. Za każdy taki występek po minus 6. Ale można pokombinować. Palisz paczkę papierosów dziennie -minus 4. Paląc, możesz jednak medytować a za to ostatnie jest plus 4. Tak czy owak, nie wykluczone, że przeżyjecie trochę więcej niż Mozart czy James Dean, ale - dla dobra rodziny - kupowanie domu w systemie ratalnym nie jest wskazane.

Ma ten test jednak i inną poważną wadę: nie uwzględnia stresów będących reakcją na nasze życie społeczne i polityczne, co zwłaszcza w Polsce jest nie bez znaczenia.. Dlatego pozwolę sobie - na użytek czytelników Gazety - przedstawić kilka propozycji modyfikujących tę zabawę.
- Dostałeś paczkę żywnościową z Albanii - minus 2. Wysyłasz takąż paczkę do Londynu - plus 1.
- Nie stać cię na wykupienie lekarstw - minus 3. I tak pomylono opakowania - plus 4.
- W IPN-ie znaleziono twoją teczkę - minus 4. Znaleziono również teczkę twojego szefa - plus 5.
- Maciej Giertych zażądał zwrotu Polsce Niderlandów - minus 2. Bruksela zażądała zwrotu Polsce Macieja Giertycha - plus 3.
- Według najnowszych badań historyków; marszałek Piłsudski nie wysiadł na przystanku Niepodległość - minus 2. Nie wysiadł też (podobnie jak wszyscy inni) na przystanku Włoszczowa Północna - plus 4.
- Na początku przyszłego roku nastąpi znaczna poprawa warunków życia bezdomnych i bezrobotnych - plus 2. Pierwszą decyzją rządu w tej kwestii jest zniesienie akcyzy na kosmetyki - minus 6

Odpowiednio manipulując pytaniami i punktacją, z łatwością osiągniemy w spreparowanym teście wiek - powiedzmy 85 lat. I czy w takim przypadku potrzebna jest jakaś reforma służby zdrowia? Dla tak długowiecznego społeczeństwa? Przy odpowiednim systemie testów szybko okaże się, że mamy wspaniałe szkolnictwo, górnictwo, sport, etc... Czyż to nie tanie państwo? Po pewnym czasie, może się jednak przydarzyć, że otrzymamy list z ankietą podpisaną przez ministra Ziobro z takim oto wyjaśnieniem: - Zakładam, że do tej pory swoim postępowaniem zasłużyłeś już sobie na 10 lat paki. Odpowiedz na pytania, a karę możesz zwiększyć lub zmniejszyć. Wiarygodność odpowiedzi będzie weryfikowana bezpośrednio przez prokuraturę rejonową, a odpowiedzi kłamliwe karane zgodnie z obowiązującym w IV RP Kodeksem Testowym.

JERZY PARZNIEWSKI