Konferencja naukowa "Dynamika śląskiej tożsamości"

KONFERENCJA REKTORÓW UNIWERSYTETÓW ŚLĄSKICH

Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

zaprasza na
Konferencję naukową
"DYNAMIKA ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI"

Katowice, Sala Sejmu Śląskiego
(wejście od Placu Sejmu Śląskiego)
piątek, 10 czerwca 2005 roku

Honorowy patronat:
Wojewoda Śląski, Lechosław Jarzębski
Marszałek Województwa Śląskiego, Michał Czarski

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza – Gazeta w Katowicach

PROGRAM KONFERENCJI

10.30 - Prof. dr hab. Janusz Janeczek (JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego):
Tożsamości śląskie i ich metamorfozy - Wystąpienie powitalne.
Wystąpienia zaproszonych Gości.
11.00 - Prof. dr hab. Marek S. Szczepański (Uniwersytet Śląski, Moderator Konferencji): Wprowadzenie.
11.15 - Dynamika śląskiej tożsamości - wystąpienia panelowe, część 1:

• Prof. dr hab. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski): Tożsamość Śląska - jej psychologiczne, kulturowe i antropologiczne korelaty.
  • Doc. PhDr. Rudolf Žáček (Uniwersytet Śląski w Opawie): Slezsko a slezská identita v historickem vyvoji.
  • Prof. dr hab. Maria W. Wanatowicz (Uniwersytet Śląski): Tożsamość Śląska w oglądzie historycznym.
  • Prof. dr hab. Marek Czapliński (Uniwersytet Wrocławski): Pamięć historyczna a tożsamość śląska.
  • Prof. dr hab. Tadeusz Siwek (Uniwersytet Ostrawski): Różne poziomy tożsamości w Republice Czeskiej.
  • PhDr. Dušan Janák (Uniwersytet Śląski w Opawie): Slezská identita a česká společnost po 2. svétové válce.
13.00 - 13.30 - przerwa
13.30 - Dynamika śląskiej tożsamości - wystąpienia panelowe, część 2:
  • Prof. dr hab. Krystian Heffner (Akademia Ekonomiczna w Katowicach): Migracje do Niemiec i polska polityka regionalna a śląska tożsamość.
  • Prof. dr hab. Blażena Gracova (Uniwersytet Ostrawski): Slezsko ve skolnich ucebnicich ceskych a ceskoslovenskych dejin a ve vedomi studujci mladeze.
  • Dr hab. Teresa Smolińska, prof. UO (Uniwersytet Opolski): W poszukiwaniu symboliki śląskiej tożsamości.
  • Ks. prof. dr hab. Kazimierz Dola (Uniwersytet Opolski): Religijność Śląska - element regionalnej tożsamości?
  • Dr Ryszard Gładkiewicz (Uniwersytet Wrocławski): "Śląska republika uczonych" - marzenie czy rzeczywistość? O roli badań śląskoznawczych w tworzeniu tożsamości regionu.
  • Prof. dr hab. Marek S. Szczepański (Uniwersytet Śląski): Tożsamości i identyfikacje śląskie - próba uogólnionej refleksji.
15.00 - Dyskusja plenarna nad tezami wystąpień referentów
16.00 - Refleksje końcowe referentów
16.30 - Zakończenie konferencji

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Opolski,