Regaty Juwenaliowe

Juwenalia śląsko-zagłębiowskie co roku obfitują w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, ale także imprezy sportowe - zawody i turnieje. W tym roku po raz pierwszy zostały rozegrane zawody na wodzie. W ramach tegorocznego święta studentów 15 maja na zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbyły się pierwsze Regaty Juwenaliowe - Studenckie Regaty Żeglarskie w klasie Omega Standard.

foto: Szymon Biechoński

Organizatorem Regat była, od niedawna działająca w Uniwersytecie Śląskim, sekcja żeglarska AZS oraz Samorząd Studencki UŚ. Do zawodów zaproszone zostały wszystkie uczelnie wyższe Śląska i Zagłębia. Do rywalizacji stanęło dziewięć załóg z sześciu uczelni.

W słońcu i przy silnym wietrze trzy i czteroosobowe załogi walczyły ze sobą przy wielkim zainteresowaniu publiczności, która licznie zgromadziła się na brzegu i obserwowała zmagania żeglarzy. Rozegranych zostało siedem wyścigów, a ponieważ wszystkie załogi reprezentowały bardzo wysoki poziom - walka trwała do samego końca.

Jedna z trzech załóg uniwersyteckich: Kamil Grajner (przy sterze), Wojciech Łabuś, Michał Skowroński
Jedna z trzech załóg uniwersyteckich: Kamil Grajner (przy sterze),
Wojciech Łabuś, Michał Skowroński

Zwyciężyła reprezentacja Politechniki z Gliwic, na drugim miejscu uplasowała się załoga AWF Katowice. Najlepszą z trzech załóg reprezentujących Uniwersytet Śląski była załoga Katarzyny Kiwer Aleksandry Hoffman i Marty Szulik. Żeńska załoga stanęła także na podium po zajęciu trzeciego miejsca. Na dalszych pozycjach znalazły się reprezentacje Śląskiej Akademii Medycznej, GWSH, Akademii Ekonomicznej. Po zejściu na ląd mimo wielkiego wyczerpania, po pięciu godzinach na wodzie, wszyscy bardzo zadowoleni powtarzali, że takie zawody muszą odbywać się co roku (albo częściej).

Dla najwytrwalszych, na zakończenie dnia, czekało coś dla ciała i dla ducha - ognisko i śpiew szant. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Autorzy: Kamil Grajner, Foto: Szymon Biechoński
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaW sosie własnymZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...