IX KONCERT AKADEMICKI Z OKAZJI ŚWIĘTA UNIWERSYTETU

11 czerwca 2005 roku, godzina 18.00
Sala Koncertowa im. K. Stryji, Filharmonia Śląska

8 czerwca, w dniu powołania do życia Uniwersytetu Śląskiego (8 czerwca 1968 roku), nasza Uczelnia obchodzi swoje doroczne Święto. Od kilku już lat władze Uniwersytetu Śląskiego starają się uczcić ten dzień koncertem w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, na który zapraszani są pracownicy i studenci Uniwersytetu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy uczelni wyższych Regionu, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa oraz środowisk kulturalnych i naukowych. Istotną częścią Koncertu Akademickiego w Filharmonii jest wystąpienie-wykład zaproszonego gościa honorowego, którym każdorazowo jest wybitny profesor Uniwersytetu. Gośćmi honorowymi Koncertów byli do tej pory tak znakomici profesorowie jak: Ireneusz Opacki z Wydziału Filologicznego w 1998 roku, Marek Zrałek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w 1999 roku, Kazimierz Ślęczka z Wydziału Nauk Społecznych w 2000 roku, Janusz Janeczek z Wydziału Nauk o Ziemi w 2001 roku (obecny Rektor Uniwersytetu), Paweł Migula w 2002 roku (Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska), inicjator Koncertów Akademickich, profesor Tadeusz Sławek z Wydziału Filologicznego w 2003 roku (Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002) oraz ksiądz profesor Wincenty Myszor w 2004 roku (Dziekan Wydziału Teologicznego).

Koncerty towarzyszące Świętu Uniwersytetu, podobnie jak odbywające się w auli im. Kazimierza Lepszego Wieczory Akademickie, zainicjowane zostały w przekonaniu, iż Uniwersytet winien być miejscem Dialogu - przesłaniem tych spotkań jest stworzenie aury wspólnej wędrówki myśli między wieloma dziedzinami życia, takimi, jak: nauka, kultura i sztuka czy polityka.

Odbywający się, w Sali Koncertowej im. Karola Stryji w Filharmonii Śląskiej, Koncert pozwala gronu słuchaczy wysłuchać wystąpienia-refleksji zaproszonego Gościa na sformułowany przez Niego temat oraz wysłuchać w skupieniu koncertu muzycznego. By uniknąć "konferencyjnego" charakteru Koncertu, nie proponuje się słuchaczom otwartej dyskusji po wystąpieniu Gościa; odbywający się w trzeciej części wieczoru w foyer Filharmonii koktajl, pozwala bowiem na swobodną i kameralną wymianę myśli. Z dotychczasowej praktyki wynika, iż ta forma jest znacznie ciekawsza i lepiej odbierana przez Gości - zarówno Koncertów w Filharmonii, jak i Wieczorów w Auli im. K. Lepszego.

W kolejnym, dziewiątym już Koncercie, który zorganizowany zostanie w sobotę, 11 czerwca 2005 roku o godzinie 18.00 w Filharmonii Śląskiej, Gościem Honorowym będzie Pani Profesor Alicja Ratuszna, Kierownik Zakładu Fizyki Ciała Stałego w Instytucie Fizyki im. A. Chełkowskiego z wykładem "Światłoterapia - szansą w leczeniu nowotworów?". W drugiej części wieczoru odbędzie się koncert kameralny, w programie którego znajdą się następujące kompozycje:

G. B. Pergolesi - Concertino Es-dur
G. Rossini - Sonata nr 6
W. A. Mozart - Koncert fortepianowy A-dur, KV 414
A. Corelli - Concerto grosso F-dur, op. 6 nr 2
G. F. Haendel - Concerto grosso a-moll, op. 6 nr 4

Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Massimiliano Caldi (Włochy), laureat VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 roku, jednocześnie pierwszy gościnny dyrygent Śląskiej Orkiestry; solistą będzie Piotr Słopecki - fortepian.

Opracował
Piotr J. Pradela
Biuro Rektora Uniwersytetu Śląskiego

Autorzy: Piotr Pradela
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaW sosie własnymZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...