11 lutego 2005 roku w sali kameralnej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się koncert zorganizowany przez studentów studiów zaocznych V roku Wychowania Muzycznego w ramach zaliczenia przedmiotu "Prowadzenie zespołów muzycznych".
Koncert był wyjątkowy, bo wyjątkowi byli wykonawcy i wyjątkowi byli dyrygenci. Studenci zaprosili i przywieźli do Cieszyna swoje zespoły, które prowadzą od wielu lat w swoich środowiskach, są ich dyrygentami, kierownikami muzycznymi i artystycznymi. Koncert miał wymiar międzynarodowy. Jako pierwszy wystąpił Chór Mieszany Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu pod dyrekcja pani Beaty Bochni, wykonując pasję wg Ewangelii św. Jana w opracowaniu dyrygentki. W dalszej części programu Chór zaśpiewał utwory A. Lottiego i A. Koszewskiego, pod kierunkiem drugiej dyrygentki, pani Agaty Borkowskiej. Wymieniony Chór stanowi bazę dla Zespołu Pieśni i Tańca "Pogórze Bieckie", który wraz z kapelą, śpiewakami i tancerzami również zaprezentował się przed akademicką społecznością. Zespół liczy 40 osób w wieku od 10-65 lat. Czynnikiem integrującym trzy pokolenia jest zamiłowanie do śpiewu, tańca oraz chęć kontynuacji bogatych i wciąż jeszcze żywych tradycji muzycznych i kulturowych miasta Biecza i regionu. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru, Zespołu i Kapeli jest pani Beata Bochnia - na co dzień nauczycielka muzyki i plastyki w klasach 4-6 oraz wychowawczyni w przedszkolu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korczynie koło Biecza. W szkole realizuje swoją autorską ścieżkę regionalną "Korczyna, moje miejsce na Ziemi", a w przedszkolu program regionalny "Cztery Pory Roku Przedszkolaka". Prowadzi również szkolny zespół obrzędowo- śpiewaczy "Korczyńska Brać", pisze wiersze, komponuje, rzeźbi, gromadzi i zapisuje pieśni ludowe Pogórza Bieckiego.
Zespół Pieśni i Tańca Pogórze Bieckie. Dyrygent Beata Bochnia |
Kolejnymi wykonawcami były kościelne, polskie i polsko-czeskie zespoły śpiewacze prowadzone przez siostrę Judytę-Marię Jochymek z Konwentu Sióstr Elżbietanek z Jabłonkowa w Republice Czeskiej.
Tradycyjny repertuar kościelny zaprezentował Polski Chór Mieszany przy kościele p.w. Bożego Ciała w Jabłonkowie, który w bieżącym roku obchodzi 70-lecie działalności. Jest to najstarszy polski chór kościelny działający na Zaolziu w Republice Czeskiej. Muzykę gospel z właściwą lekkością i radością wykonywał zespół młodzieżowy "Gaudeamus", który działa przy kościele klasztornym w Jabłonkowie, śpiewając na potrzeby parafii. Całość ze smakiem muzycznym poprowadziła siostra Judyta.
Jako ostatni zaprezentował się Zabrzański Chór Chłopięcy Pueri Cantores Silesienses pod dyrekcją księdza Piotra Klemensa i pani Agnieszki Serwatki. Ksiądz Piotr Klemens - proboszcz parafii św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach jest założycielem Chóru (w 1993 roku), pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Chór ten przynależy do Polskiej Federacji Pueri Cantores zrzeszającej dziecięce i młodzieżowe kościelne zespoły śpiewacze. Dzięki tej przynależności łatwo nawiązuje kontakty z innymi zespołami, bywa zapraszany na koncerty w kraju i za granicą. Koncertował w Niemczech, Czechach, Austrii, Włoszech, Francji, Holandii i Anglii. 30 marca br. wyjeżdża na turnee koncertowe do Korei Południowej. W wykonaniu Chóru Chłopięcego usłyszeliśmy między innymi: Laudate Dominum C. Gounoda, Domine non secundum peccata nostra C. Francka i Alleluja J.Fr. Haendla.
Zabrzański Chór Chłopięcy Pueri Cantores Silesienses. Dyrygent ks. Piotr Klemens |
W dobie dzisiejszego kryzysu powszechnego kształcenia muzycznego, tylko najlepsi, wyjątkowi nauczyciele-dyrygenci prowadzą dobre chóry, zespoły muzyczne i folklorystyczne. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości, wiedzy muzycznej i umiejętnej pracy wychowawczej potrafią zachęcić i zmobilizować młodych ludzi do zespołowego muzykowania i osiągać wspaniałe rezultaty artystyczne. Cieszymy się, że tymi wyjątkowymi nauczycielami i dyrygentami są także studenci Instytutu Muzyki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dziękujemy wszystkim wykonawcom i dyrygentom za wspaniały koncert i życzymy, by radość śpiewania i muzykowania towarzyszyła ich pracy, ponieważ to sztuka odsłania głębszy sens życia i nadaje mu nową wartość.
Jadwiga Sikora