W lutowym numerze GU pisałam o sesji poświęconej szopce, jaką zorganizowali studenci IV roku Animacji społeczno-kulturalnej. I oto mamy poplon naszej sesji w postaci wystawy, która w dniach 10-20 marca gościła w Galerii "Klatka" w Filii UŚ w Cieszynie. Wystawa jest swoistą dokumentacją sesji.
W pierwszej części wystawy eksponowane były artykuły
|
Panie z wściekanatu |
prasowe dotyczące sesji, a także zdjęcia przedstawiające szopkowy spektakl pana Józefa Hulki z Łękawicy koło Żywca, należący do typowej formy kolędowania, dziś odchodzącego już w zapomnienie. Obejrzeć można również było zdjęcia z obrzędu Dziadów Żywieckich, który przedstawiony został przed budynkiem Filii przez grupę kolędniczą z Żabnicy. Tę część wystawy ozdobiły prawdziwe rekwizyty "dziadowskie", przede wszystkim drewniane maski obrzędowe.
Druga część wystawy poświęcona została satyrycznemu
|
Studenci w "Klatce" |
przedstawieniu lalkowemu "Szopka 2004", które przygotowali studenci III roku ASK. Były więc fotografie z prób, lalki, fragmenty dekoracji i rekwizyty ze spektaklu, którego premiera odbyła się 7 stycznia. Wszystko wykonane własnoręcznie przez studentów. Na ścianach prezentowane były satyryczne teksty szopkowe, również autorstwa studentów. "Szopka 2004" miała charakter środowiskowy, więc lalki i teksty,
nota bene całkiem niezłe, ukazują w satyryczny sposób uczelnianą rzeczywistość Filii - wykładowców, zajęcia, bibliotekę, dziekanat itp. Organizatorzy wystawy umożliwili nawet zwiedzającym obejrzenie spektaklu z taśmy video w dowcipny sposób aranżując scenkę teatralną, wewnątrz której umieścili telewizor i magnetowid.
Na wernisażu było niezwykle miło i swojsko. Podawano wspaniały świeży chleb, który można było jeść ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Na dowód przedstawiamy kilka fotografii, a tym, którzy mieszkają z dala od Cieszyna niech żal będzie.
|
Chleb ze smalcem podano do stołu! |