SPORTOWE ŻYCIE NA UŚ

Wicemistrzem Śląska być...

Aby być... trzeba mieć... chętnych i uzdolnionych sportowców, którzy godnie reprezentują barwy naszej uczelni nie tylko na Mistrzostwach Śląska, ale także na imprezach ogólnopolskich. Werwa i zapał prowadzą niektórych ku szczytom... Ciężka i systematyczna praca sportowca i jego trenera daje wspaniałe rezultaty, nierzadko uwieńczone medalowym sukcesem. Podsumowanie uczelnianych zmagań odbyło się na październikowym spotkaniu przedstawicieli śląskich uczelni w klubie "Amikus" przy Akademii Ekonomicznej.

Zajęcie drugiego miejsca Uniwersytetu Śląskiego w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Śląska w 2001/2002 to powód do dumy, nie tylko dla trenerów, ale całej "kadry uniwersyteckiej". W zawodach międzyuczelnianych wzięły udział 22. uczelnie, prowadząc rozgrywki w 17. konkurencjach sportowych. Reprezentacja UŚ, uczestnicząc w 16. dyscyplinach, zdobyła 3 mistrzostwa m.in.: w karate, trójboju siłowym i siatkówce kobiet. Na ręce trenerów zwycięskich drużyn - mgr. Janusza Sowy, mgr. Stanisława Bonka oraz mgr. Krzysztofa Zabielnego, złożono gratulacje i wyróżnienia w postaci dyplomów. Nagrodę i słowa uznania za swoją działalność i propagowanie sportu akademickiego otrzymał również mgr Aleksander Fangor - prezes KU AZS oraz Zastępca Kierownika SWFiS.

Gratulacje i słowa uznania mgr. Aleksandra Fangora
Gratulacje i słowa uznania dla mgr. Aleksandra Fangora

W darcie, siatkówce plażowej kobiet i tenisie stołowym mężczyzn reprezentacja UŚ zdobyła drugie miejsce, zaś trzecią lokatę wywalczyła w judo, koszykówce kobiet, siatkówce plażowej i tenisie stołowym mężczyzn. W klasyfikacji generalnej uzyskała 321 punktów - o 42 pkt. mniej od Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która została niekwestionowanym mistrzem.

Po wręczeniu pucharów i dyplomów rozgorzała dyskusja nad programem tegorocznych mistrzostw. Pojawiły się liczne uwagi związane z organizacją techniczną niektórych dyscyplin. Omawiano bolączki i problemy klubów uczelnianych. Propozycja włączenia nowej konkurencji - żeglarstwa w klasie "Omega" do mistrzostw została przyjęta większością głosów. Zawody miałyby się odbywać na Jeziorze Żywieckim w maju 2003 r. Wszystkich zebranych poinformowano o budowie sztucznego toru narciarskiego i kolarskiego w Bytomiu, na którym w przyszłości będą odbywać się treningi i rozgrywki.

Nowy sezon zapowiada się ciekawie... ponieważ młodzi zasilili starą kadrę i już za rok, być może, Prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz otrzyma puchar... Mistrzów Śląska do kolekcji?! Ale na to trzeba jeszcze poczekać!

Tymczasem na pierwszym spotkaniu z mgr. Piotrem Nowakiem - szefem SWFiS oraz Aleksandrem Fangorem, Prorektor wyraził podziw dla dotychczasowych osiągnięć sportowców i zapewnił o wsparciu sportu akademickiego. Wszelkie pomysły i idee (m.in.: zorganizowanie Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej oraz przyszłościowy plan stworzenia Centrum Sportu na UŚ) były przyjmowane przez władze z aprobatą. Podkreślano jednak, żeby do każdego projektu stworzyć pisemne założenia ideowe i dopiero wtedy szukać środków finansowych na jego zrealizowanie. Rozwój działalności sportowej na pewno posunie się o krok dalej.

Kierownik SWFiS UŚ Piotr Nowak odbiera kolejny puchar
Kierownik SWFiS UŚ Piotr Nowak odbiera kolejny puchar

Aby zapewnić studentom dobre warunki do uprawiania sportu, już w okresie wakacyjnym rozpoczęto remonty na niektórych obiektach. W Sosnowcu na ulicy Żytniej 10 przeprowadzono generalny remont sali sportowej (malowanie, wymiana okien i parkietu). Na Bankowej 12 wymieniono okna w obu salach i na basenie oraz odnowiono salę judo. Wszelkie prace remontowe poprawiły standard bazy sportowej, a także wszystko to, co wiąże się z funkcjonalną i estetyczną stroną tych miejsc. Jednak nie tylko to ma przyciągać studentów i zachęcać ich do aktywności sportowej. Bogata oferta sekcji sportowych (ponad 30) oraz wykwalifikowana kadra trenerska jest niezłym magnesem. Poszerzanie listy o nowe, popularne dyscypliny (joga, sporty walki, wspinaczka skałkowa, jazda konna, taniec towarzyski) jest strzałem w dziesiątkę. Każdy, nawet za drobną opłatą, skorzysta z takiej oferty, konkurencyjnej dla miejscowych klubów sportowych. Odpowiedni klimat, odpowiedni ludzie, dobrze zorganizowana działalność na wysokim poziomie - to recepta na sukces!

Autorzy: Bożena Biczkowska, Foto: B. Biczkowska