Konferencja o terroryzmie

Afganistan i Irak za miedzą

17 października b.r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie zatytułowane: Afganistan i Irak - konflikty lokalne czy globalne. Główną osobistością spotkania był Wojciech Jagielski - redaktor Gazety Wyborczej, współpracownik BBC, korespondent z Afganistanu, człowiek powszechnie uważany za eksperta od spraw Bliskiego Wschodu, Afryki, Zakaukazia i Kaukazu. Nikogo nie zdziwił więc fakt, że studenci wypełnili aulę Kazimierza Popiołka po brzegi.

Jagielski uchodzi za człowieka, który zawsze znajduje się we właściwym miejscu we właściwym czasie, tam gdzie dzieje się coś ważnego, nierzadko dla całej ludzkości. Dzięki swej szczegółowości i doskonałemu zrozumieniu lokalnych sytuacji w danym fragmencie świata jego reportaże są szeroko znane i poważane.

Spotkanie na UŚ związane było z promocją jego nowej książki pt. Modlitwa o Deszcz, która była swoistym podsumowaniem pobytu Jagielskiego w Afganistanie. Dzięki organizatorom - katowickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Instytutowi Nauk Politycznych i Dziennikarstwa studenci mogli "na żywo" wysłuchać o sytuacji i problemach świata oraz osobiście zadać pytania dziennikarzowi.

Pierwsza z dwóch części konferencji obejmowała wykład, na którym red. Jagielski przybliżył słuchaczom problemy Afganistanu, jego historię i obecną sytuację polityczną, oraz kształt i charakter swojego pobytu w tym kraju. Można było bliżej poznać istotę konfliktu Afgańskiego, usłyszeć o przywódcach Al-Kaidy i ich terroryzmie. Tym, co przykuwało uwagę, było niezwykłe obeznanie mówcy w temacie. Jagielski swobodnie operował nazwiskami arabskich przywódców. Jak sam przyznał - wszystkich ważniejszych znał. Zrelacjonował podłoże sporów i konfliktów na tamtym terenie. W umysłach słuchaczy nakreślił obraz swoich przeżyć, a mówiąc sprawiał wrażenie jakby częściej poddawał się emocjom, niż trzymał się ścisłego planu wykładu.

Po około godzinnym wykładzie rozpoczęła się druga część spotkania, na której studenci zadawali pytania, a redaktor starał się odpowiedzieć. W stronę Jagielskiego padły więc pytania: o zagrożenie jakie stanowi ewentualny konflikt Stanów Zjednoczonych z Irakiem; jak mogą potoczyć się teraz dalsze losy Afganistanu; jakie zagrożenie stanowi światowy terroryzm itd. Ten udzielił możliwie najbardziej wyczerpujących, czasami kilkuminutowych odpowiedzi. Obecni na pewno zwrócili uwagę, że najchętniej do dyskusji włączali się studenci pierwszego roku, zwłaszcza politologii.

Wojciech Jagielski pozostawił po sobie w studentach wrażenie niezwykłej osoby: bardzo doświadczonej, szczerej, poważnej, aczkolwiek wypowiadającej się, z lekką nutką ironicznego poczucia humoru od czasu do czasu.

Warta polecenia jest jego książka. Wystarczy przeczytać jedną z recenzji, które ukazały się w gazetach i programach publicystycznych na całym świecie. Sama wypowiedź Ryszarda Kapuścińskiego: Znakomita, przejmująca i piękna książka! Jagielski osiągną wyżynę reportażu. -umieszczona zresztą na okładce, sprawi, że bez większych wyrzutów sumienia wydamy te parę złotych. Naprawdę warto.

(autor jest studentem I roku politologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ)

Autorzy: Tomasz Pupiec