STUDENCI - SPORTOWCY DLA WIELKIEJ ORKIESTRY

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dziesiąty. W tym roku, dzięki chorzowskiej imprezie "Studenci i sportowcy dzieciom" zorganizowanej przez KU AZS Uniwersytetu Śląskiego i Wyższą Szkołę Bankową z Chorzowa, do akcji przyłączyli się mistrzowie piłki nożnej na dużych boiskach - Wisła Kraków oraz mistrzowie futsalu - Clearex Chorzów. Dwie najlepsze polskie drużyny spotkały się w finale turnieju, dając wspaniały spektakl technicznej i widowiskowej gry. Przyjęcia zaproszenia z Chorzowa nie mogliśmy odmówić, bowiem cel, jaki przyświecał tej imprezie jest naprawdę szczytny. Wszyscy nasi zawodnicy chcieli tutaj zagrać, dlatego też przyjechaliśmy w najmocniejszym składzie. Turniej traktowaliśmy jako wspaniałą formę zabawy, stąd może nie najefektowniejsza gra zespołu - zapewniał Kazimierz Kmiecik, II trener Wisły. Jednak wraz z pierwszym gwizdkiem sędziów rozpoczęła się gra na serio, zaś drużyny nie szczędziły sobie kolejnych ciosów, a kibicom emocji. Już po paru minutach prowadził Clearex 2:0, co zmobilizowało przeciwników do walki.
Krakowianie przejęli inicjatywę i po efektownych indywidualnych akcjach Kosowskiego i M. Zająca wyrównali stratę. Druga połowa meczu była wyłącznym popisem drużyny Clearexu, która w pełni wykorzystała swoją przewagę taktyczną i znakomite umiejętności techniczne swoich zawodników, pogrążając tym samym rywali. Starcie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem Chorzowian 8:3, zaś publiczność podziękowała obu zespołom owacjami na stojąco. Aplauz niewątpliwie się należał, zwłaszcza że mistrzowie również w poprzednich meczach ze studenckimi reprezentacjami UŚ i WSB Chorzów, nie zlekceważyli swoich przeciwników, czym zyskali sobie sympatię widzów. Wbrew pozorom nawet teoretycznie słabsze zespoły były bardzo trudnymi rywalami- twierdził Jarosław Kaszowski, zawodnik Clearexu.

Imprezę uświetnili swoją obecnością prezydent Chorzowa Marek Kopel, prof. dr hab. Krystian Roleder - prorektor UŚ, rektor WSB Zbigniew Przybycin, ze sportowców trener Górnika Zabrze Tomasz Fornalik, Piotr Mosór z Pogoni Szczecin, Sławomir Paluch z Ruchu Chorzów, a także Edward Lorens - aktualny menadżer Górnika Zabrze. Wszyscy zgodnie przyznawali, iż najważniejsza jest idea, jakiej przyświecała impreza, a wspomaganie Orkiestry przez połączenie sił studentów i sportowców to doskonały pomysł.

Oprócz atrakcji sportowych, publiczność mogła podziwiać show żonglerskie Andrzeja Kukli, rekordzisty z Księgi Guinessa, który zaprezentował swoje popisowe numery podbijając piłkę futbolową głową, barkami, kolanami, maszerując, siedząc, ubierając i rozbierając z dresu, a nawet wchodząc po drabinie. Ważnym punktem imprezy była aukcja, na której licytowano dary przekazane przez: drużynę Wisły i Clearexu (koszulki z podpisami, piłki z podpisami), Mariusza Czerkawskiego (2 zdjęcia z podpisem), Tomasza Moskałę (koszulka), Krzysztofa Wielickiego (2 CD ROM-y z pokazem slajdów "W drodze na szczyt").

Organizatorzy turnieju, stanęli na wysokości zadania, zasilając konto WOŚP, a przy okazji zapewniając uczestnikom świetną zabawę przy innej, niż tradycyjna formie (masowych koncertów w centrum miasta).
- Zbyt mało jest w Polsce takich imprez jak ta - żałował Edward Lorens, a Marek Baszczyński (Wisła Kraków) dodawał: - Szczytny cel, fajna impreza, oby takich było jak najwięcej.

Wyniki: Clearex Chorzów - Wisła Kraków 8:3

Wisła - UŚ 4:1

Clearex - WSB 2:1

Wisła - WSB 5:2

Clearex - UŚ 3:0

UŚ - WSB 2:1

Kolejność: 1. Clearex Chorzów

2. Wisła Kraków

3. Uniwersytet Śląski

4. WSB Chorzów

RENATA POREMBA
Klub Środowiskowy AZS Katowice

Autorzy: Renata Poremba