O wolontariacie było ostatnio głośno, ponieważ rok 2001 był Światowym Rokiem Wolontariatu. Wszyscy wiedzą, na czym taka praca polega. Większość z nas twierdzi, że trzeba pomagać innym, połowa deklaruje chęć pomocy, niewielka jednak część naprawdę coś robi.
Co można ?
- zorganizować świetlicę dla dzieci, pomagać im w nauce, stworzyć np. warsztaty teatralne, lub plastyczne, może to być kółko muzyczne, itp.;
- zaoferować swą pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym lub chorym, w ich domach, instytucjach czy hospicjach. Zakupy, sprzątanie, czytanie na głos, spacer lub rozmowa, nawet przez jedną godzinę tygodniowo, na pewno poprawią czyjeś samopoczucie;
- uczestniczyć w akcjach różnych organizacji (np. ekologicznych), tłumaczyć teksty z języków obcych, organizować spotkania, konferencje, punkty informacyjne, prowadzić szkolenia komputerowe, tworzyć bazy danych, szukać sponsorów i wiele, wiele innych.
Plusy :
- czujesz, że jesteś potrzebny/a;
- masz satysfakcję;
- zawsze możesz się czegoś nowego nauczyć ;
- poznajesz mnóstwo ludzi;
- uczysz się odpowiedzialności i cierpliwości;
- nie nudzisz się w wolnym czasie;
- przyszły pracodawca na pewno to doceni.
Minusy:
- brak wynagrodzenia;
- nie każdy potrafi "zmierzyć się" z cudzymi kłopotami czy chorobą.
Jak widać, argumentów za jest więcej, jeżeli więc Twoja chęć pomocy nie wynika tylko z panującej na wolontariat mody lub tylko z chęci wpisania tego rodzaju pracy w swoje c.v., przejrzyj książkę telefoniczną, odwiedź kilka szkół lub instytucji, poszukaj ogłoszeń w budynku wydziału, ewentualnie skorzystaj z poniższych adresów:
- www.wolontariat.ngo.pl
- www.wolontariat.org.pl
- www.stt.art.pl
- free.ngo.pl/fundacja
- www.bank-zywnosci-czestochowa.wizytowka.pl
- www.haus.pl
- www.habitat.pl/gliwice