Znowu ten wolontariat!

O wolontariacie było ostatnio głośno, ponieważ rok 2001 był Światowym Rokiem Wolontariatu. Wszyscy wiedzą, na czym taka praca polega. Większość z nas twierdzi, że trzeba pomagać innym, połowa deklaruje chęć pomocy, niewielka jednak część naprawdę coś robi.

Co można ?

• zorganizować świetlicę dla dzieci, pomagać im w nauce, stworzyć np. warsztaty teatralne, lub plastyczne, może to być kółko muzyczne, itp.;
  • zaoferować swą pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym lub chorym, w ich domach, instytucjach czy hospicjach. Zakupy, sprzątanie, czytanie na głos, spacer lub rozmowa, nawet przez jedną godzinę tygodniowo, na pewno poprawią czyjeś samopoczucie;
  • uczestniczyć w akcjach różnych organizacji (np. ekologicznych), tłumaczyć teksty z języków obcych, organizować spotkania, konferencje, punkty informacyjne, prowadzić szkolenia komputerowe, tworzyć bazy danych, szukać sponsorów i wiele, wiele innych.

Plusy :

• czujesz, że jesteś potrzebny/a;
  • masz satysfakcję;
  • zawsze możesz się czegoś nowego nauczyć ;
  • poznajesz mnóstwo ludzi;
  • uczysz się odpowiedzialności i cierpliwości;
  • nie nudzisz się w wolnym czasie;
  • przyszły pracodawca na pewno to doceni.

Minusy:

• brak wynagrodzenia;
  • nie każdy potrafi "zmierzyć się" z cudzymi kłopotami czy chorobą.

Jak widać, argumentów za jest więcej, jeżeli więc Twoja chęć pomocy nie wynika tylko z panującej na wolontariat mody lub tylko z chęci wpisania tego rodzaju pracy w swoje c.v., przejrzyj książkę telefoniczną, odwiedź kilka szkół lub instytucji, poszukaj ogłoszeń w budynku wydziału, ewentualnie skorzystaj z poniższych adresów:

1. www.wolontariat.ngo.pl
  2. www.wolontariat.org.pl