METAMORFOZY NA STARCIE!

Poszukiwanie pracy jest pełnoetatowym zajęciem, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsza jest solidna ocena własnych umiejętności i predyspozycji zawodowych oraz wyznaczenie realnego celu, do którego pragniemy dążyć.

Grupowe redagowanie dokumentów aplikacyjnych jest dużo łatwiejsze niż praca nad nimi w pojedynkę
Grupowe redagowanie dokumentów aplikacyjnych
jest dużo łatwiejsze niż praca nad nimi w pojedynkę

"Wielkie umysły mają cele. Pozostałe mają życzenia"

Obecnie powodzenie w życiu i pracy jest często zależne od umiejętności dobrego zaprezentowania się. Jak pokazują badania, nadmierna skromność powoduje, że wypadamy zdecydowanie gorzej od osób pewnych siebie i dobrze prezentujących swoje zalety. Za bardzo podkreślana skromność uwydatnia brak wiary we własne możliwości, nieumiejętność poprawnej samooceny, zaniżone poczucie własnej wartości.

"Wszystko w Twoim życiu jest wprost proporcjonalne do Twojego poczucia własnej wartości"

Z myślą o studentach i absolwentach, którzy postanowili przejść metamorfozę, konsultanci Biura Promocji i Karier Uniwersytetu Śląskiego zorganizowali cykl warsztatów poświęcony preorientacji zawodowej.

Konsultant BPiK Agnieszka Sokolińska wyjaśnia przebieg panelowej rozmowy kwalifikacyjnej.
Konsultant BPiK Agnieszka Sokolińska wyjaśnia przebieg
panelowej rozmowy kwalifikacyjnej.

Warsztat pt. "Autoprezentacja zawodowa, czyli sztuka sprzedania wiedzy i umiejętności", zorganizowany w grudniu, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów i absolwentów. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tajnikami wiedzy mającej wpływ na wizerunek społeczny oraz przećwiczenia umiejętności jak najlepszego zaprezentowania się z kontakcie z pracodawcą.

A wszystko zaczęło się od ... pierwszego wrażenia, które jest jednym z ważniejszych elementów kreujących nasz wizerunek, gdyż pozostaje długo i ma silny wpływ na decyzję pracodawcy. Należy pamiętać, że mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia.
Autoprezentacja to nie tylko emocje i słowa, to również wszystko to, co komunikujemy niewerbalnie naszym ciałem, twarzą, strojem. Uczestnicy warsztatu zaprezentowali swój wizerunek zawodowy w sytuacjach, które mogą zdarzyć się na spotkaniu z pracodawcą.
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto wiedzieć, czego możemy spodziewać się od pracodawcy, a co może nas zaskoczyć. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, ale dobre przygotowanie to podstawa sukcesu. Istnieje kilka podstawowych sposobów wyboru kandydatów podczas procesu rekrutacyjnego. Znajomość etapów typowej procedury selekcji i rekrutacji, zminimalizuje stres i doda odwagi kandydatom do pracy.
Dla osób aktywnie przygotowujących się do rozmów kwalifikacyjnych 15 i 30 stycznia bieżącego roku zorganizowaliśmy warsztaty "Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej czyli oko w oko z pracodawcą". Podczas szkoleń uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z rodzajami rozmów kwalifikacyjnych i trudnymi pytaniami pracodawców. Wspólnie wypracowaliśmy listę najczęstszych błędów kandydatów popełnianych podczas wywiadów. Przeprowadziliśmy symulację rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której uczestnicy wcielili się w rolę kandydatów. Pozytywne opinie uczestników oraz informacja opublikowana w Gazecie Wyborczej wpłynęły na zwiększenie zainteresowania naszymi warsztatami. W przygotowaniu kolejne szkolenia z tematyki preorientacji zawodowej. Już teraz gorąco zapraszamy szczególnie te osoby, którym nie udało się dostać na poprzednie warsztaty.

Kolejne trudne zadanie - kandydat na przedstawiciela handlowego
Kolejne trudne zadanie - kandydat na przedstawiciela
handlowego "sprzedaje" spinacz komisji,
która nie wyraża chęci zakupu

Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach internetowych www.bpik.us.edu.pl oraz www.us.edu.pl

AGNIESZKA SOKOLIŃSKA
Konsultant Biura Promocji i Karier UŚ

Autorzy: Agnieszka Sokolińska, Foto: Katarzyna Bytomska