Poszukiwanie pracy jest pełnoetatowym zajęciem, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsza jest solidna ocena własnych umiejętności i predyspozycji zawodowych oraz wyznaczenie realnego celu, do którego pragniemy dążyć.
Grupowe redagowanie dokumentów aplikacyjnych jest dużo łatwiejsze niż praca nad nimi w pojedynkę |
"Wielkie umysły mają cele. Pozostałe mają życzenia"
Obecnie powodzenie w życiu i pracy jest często zależne od umiejętności dobrego zaprezentowania się. Jak pokazują badania, nadmierna skromność powoduje, że wypadamy zdecydowanie gorzej od osób pewnych siebie i dobrze prezentujących swoje zalety. Za bardzo podkreślana skromność uwydatnia brak wiary we własne możliwości, nieumiejętność poprawnej samooceny, zaniżone poczucie własnej wartości.
"Wszystko w Twoim życiu jest wprost proporcjonalne do Twojego poczucia własnej wartości"
Z myślą o studentach i absolwentach, którzy postanowili przejść metamorfozę, konsultanci Biura Promocji i Karier Uniwersytetu Śląskiego zorganizowali cykl warsztatów poświęcony preorientacji zawodowej.
Konsultant BPiK Agnieszka Sokolińska wyjaśnia przebieg panelowej rozmowy kwalifikacyjnej. |
Warsztat pt. "Autoprezentacja zawodowa, czyli sztuka sprzedania wiedzy i umiejętności", zorganizowany w grudniu, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów i absolwentów. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tajnikami wiedzy mającej wpływ na wizerunek społeczny oraz przećwiczenia umiejętności jak najlepszego zaprezentowania się z kontakcie z pracodawcą.
A wszystko zaczęło się od ... pierwszego wrażenia, które jest jednym z ważniejszych elementów kreujących nasz wizerunek, gdyż pozostaje długo i ma silny wpływ na decyzję pracodawcy. Należy pamiętać, że mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia.
Autoprezentacja to nie tylko emocje i słowa, to również wszystko to, co komunikujemy niewerbalnie naszym ciałem, twarzą, strojem. Uczestnicy warsztatu zaprezentowali swój wizerunek zawodowy w sytuacjach, które mogą zdarzyć się na spotkaniu z pracodawcą.
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto wiedzieć, czego możemy spodziewać się od pracodawcy, a co może nas zaskoczyć. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, ale dobre przygotowanie to podstawa sukcesu.
Istnieje kilka podstawowych sposobów wyboru kandydatów podczas procesu rekrutacyjnego. Znajomość etapów typowej procedury selekcji i rekrutacji, zminimalizuje stres i doda odwagi kandydatom do pracy.
Dla osób aktywnie przygotowujących się do rozmów kwalifikacyjnych 15 i 30 stycznia bieżącego roku zorganizowaliśmy warsztaty "Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej czyli oko w oko z pracodawcą". Podczas szkoleń uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z rodzajami rozmów kwalifikacyjnych i trudnymi pytaniami pracodawców. Wspólnie wypracowaliśmy listę najczęstszych błędów kandydatów popełnianych podczas wywiadów. Przeprowadziliśmy symulację rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której uczestnicy wcielili się w rolę kandydatów.
Pozytywne opinie uczestników oraz informacja opublikowana w Gazecie Wyborczej wpłynęły na zwiększenie zainteresowania naszymi warsztatami. W przygotowaniu kolejne szkolenia z tematyki preorientacji zawodowej. Już teraz gorąco zapraszamy szczególnie te osoby, którym nie udało się dostać na poprzednie warsztaty.
Kolejne trudne zadanie - kandydat na przedstawiciela handlowego "sprzedaje" spinacz komisji, która nie wyraża chęci zakupu |
Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach internetowych www.bpik.us.edu.pl oraz www.us.edu.pl
AGNIESZKA SOKOLIŃSKA
Konsultant Biura Promocji i Karier UŚ